Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

NATO kampanja na godišnjicu bombardovanja

Komentari (93) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 28 mart 2009 22:13
Jovan Janković
Teško je naći tekst sa kojim se u toj meri ne slažem kao sa ovim. Skoro čista ostrašćenost, bez traga trezvene analize. I ja sam osećam bes i frustraciju kada se setim 1999. ali uvek potisnem instinkte.

Bes zbog 1999. osećam ne toliko zbog prirodne težnje supermoćnog NATO pakta da širi uticaj vojnom silom, već pre svega što smo, za razliku od pomenute Švajcarske i sličnih zemalja, negativnom selekcijom, nesolidarnošću i uništavanjem sopstvenog društva sebe doveli u situaciju da nam je vojska postala poltronska, neupotrebljiva organizacija koja nije bila u stanju da brani zemlju i samo je uludo trošila pare i najbolje godine svojih regruta. Zašto nismo imali tehnički naprednija sredstva? Da li zato što nismo imali stručnjake, industriju i znanje ili zato što ih nismo cenili nego smo slavili Arkana i Cecu? Da li je danas bolje? Lako je identifikovati se sa Noletom ili "našim košarkašima" ili vaterpolistima kad pobeđuju, ali gde je ta kohezija kada treba mukotrpno raditi kao što rade Švajcarci ili Japanci? U Srbiji solidarnosti i stvarnog osećaja zajedništva nema ni na nivou kućnog saveta, a kamo li države.
Preporuke:
0
0
2 subota, 28 mart 2009 22:13
Jovan Janković
Primer sa 1941. potpuno je neadekvatan: sa ove distance, ozbiljno sagledavajući dalji razvoj događaja, očigledno je da bismo bolje prošli da smo ćutali i držali se potpisanog sa Nemcima, umesto što smo dozvolili da nas britanske agenture podbunjuju. Kamo sreće da smo umeli da izaberemo časne saveznike još pre prvog svetskog rata... A šta znači "časne"? Uporedite tadašnjeg pruskog oficira sa jednim DŽejmi Šejem. Na kraju, za mnogo manje od 78 dana, NATO je mogao da potpuno uništi Srbiju, a oni to ipak nisu učinili. Većina infrastrukture je sačuvana. To je činjenica. Napravili su veliku štetu i mnoge zločine, ali ni blizu onoga što su mogli. Većina gradova je ipak ostala manje-više čitava. Ne treba samo zbog besa i frustracije dozvoliti da nam vizura bude u toj meri poremećena da to ne vidimo.
Preporuke:
0
0
3 nedelja, 29 mart 2009 00:31
vuk, onaj pravi
1.deo: Potpuno se slažem sa tekstom gospodina Raduna. Međutim, ovaj komentar pišem ne zbog njegovog odličnog teksta, nego zbog komentara Jovana Jankovića. Očigledno da druga Srbija ne miruje i sada, posle pada Politike, kreće na NSPM. Hm, da li se još neko seća upozorenja nekolicine čitalaca sa početka ove nove NSPM avanture? Počelo je, počelo...Mislim, odavno je počelo. Pojačalo se! Sa značajem na medijskoj sceni raste i pritisak kuhinje...Elem, da se vratim na „nedužni“ komentar. Citiram: „...negativnom selekcijom, nesolidarnošću i uništavanjem sopstvenog društva sebe doveli u situaciju da nam je vojska postala poltronska, neupotrebljiva organizacija koja nije bila u stanju da brani zemlju i samo je uludo trošila pare i najbolje godine svojih regruta.“ Dragi moj gospodine, vojska se fantastično oduprla NATO paktu! Da potsetim, nisu se spuštali ispod 5000m, izgubili su „nevidljivog“, uništili samo 13 srpskih tenkova(!), nisu pomerili niti jednog jedinog srpskog vojnika sa Kosova...Najveća svetska supersila svih vremena, sa još nekoliko svetskih sila i 15 zemalja, od kojih je većina daleko bolje naoružana od Srbije, nisu mogli da savladaju srpsku vojsku! Sramota je tako nečasno pljuvati po oficirima i vojnicima koji su časno branili otadžbinu od čudovišno jačeg neprijatelja. Stidite se!
Preporuke:
0
0
4 nedelja, 29 mart 2009 00:48
Milan, Novi Sad
@Jovan Janković

Jovane, mislim da je Vaša ocena vrlo dobra i korisna ali bih vas samo molio da još jednom razmislite o razlozima toga zašto NATO nije potpuno uništio Srbiju. Slažem se da je stepen razaranja u Srbiji potpuno drugačiji od stepena razaranja koji je bio, na primer, u Avganistanu. Rekao bih da je jedini razlog to što je Srbija na teritoriji evropskog kontinenta, u blizini mnogih država koje su učestvovale u agresiji (i uticale na njen tok). Prvo, potrebno je sopstvenoj javnosti objasniti zašto nekog zasipate tepih bombama, drugo niko ne želi suseda potpuno uništene infrastrukture koji je onda tranzitno i ekonomski potpuno beskoristan. Setimo se negativnih reakcija na agresiju iz zemalja zapadne Evrope - ako me sećanje dobro služi, Italija je bila najglasnija u negodovanju. Kada je Avganistan bio u pitanju, tu niko sa zapada nije ulagao previše emocija i brige, pa su tepih bombama preorali zemlju bezbroj puta. Dakle, rekao bih da je ograničenost razaranja bila uslovljena raznim razlozima, ali nikako humanošću prema srpskom narodu i zemlji.
Preporuke:
0
0
5 nedelja, 29 mart 2009 00:53
Neofit77
NATO je organizacija koja ima budućnost još samo u glavama srpskih eunijata.
Preporuke:
0
0
6 nedelja, 29 mart 2009 00:54
vuk, onaj pravi
2.deo: „...sa ove distance, ozbiljno sagledavajući dalji razvoj događaja, očigledno je da bismo bolje prošli da smo ćutali i držali se potpisanog sa Nemcima...“. „...za mnogo manje od 78 dana, NATO je mogao da potpuno uništi Srbiju, a oni to ipak nisu učinili. Većina infrastrukture je sačuvana. To je činjenica.“ Ovakve tvrdnje pripadaju ozbiljnoj patologiji koja se, nažalost, širi srpskim medijskim prostorom. Istine radi, da je Srbija stala uz Nemce, bila bi uništena! Uostalom, to nije bilo moguće, isuviše je neprirodno za srpski narod, kao što je i ovo današnje, globalističko ispiranje mozga, tradicije, kulture, religije i svega što je našem narodu drago i sveto. A što se tiče uništenja i infrastrukture, pa vi to kao u crtaću, bubnete i ostanete živi. Mislim, kao Pera Kojot, padnete sa 1000 metara visine i nastavite da piskarate...o „činjenicama“. Evo, ja vas javno prozivam i pitam: Zašto nas, kada su već mogli, nisu uništili za manje od 78 dana? A o infrastrukturi pitajte novosađane...
Preporuke:
0
0
7 nedelja, 29 mart 2009 01:45
Somborac
Gospodine Radun: gde je nestala Metohija?

i romantične individualne priče (o pilotima)
---
Ljudi su poslati u smrt da lete u krševima od aviona, a vi to zovete romantičnim pričama (izvinjavam se unapred ako se to odnosi na pilote NATO aviona).

Sličan argument se mogao čuti i 1941, oko ulaska u Trojni pakt: „svi oko nas su u paktu“, „velika je to sila zapadna“, „ne treba ih ljutiti“ i tome slično.
---
Rečenica je u najboljem stilu komunističke propagadne i udžbenika istorije iz SFRJ. Svaka čast (ovo jeste cinizam).

Danas, voditi neutralnu politiku je znak mudrosti.
---
Srbija je najobičnija banana republika okružena neprijateljima (sem Rumunije), a ne da vodi neutralnu politiku (ne kažem da treba da uđemo u NATO).


Za 30-40 godina ćemo zahvaliti Amerikancima što su nas bombardovali, jer su učinili ono što Srbija i Srbi nisu odradili u prošlosti, a to je rešenje problema sa Albancima sa Kosova i Metohije (znam da zvuči nehumano, ali svi na Balkanu su rešili problem sa svojim manjinama sem nas). Američki jurišnici A-10 su posejali osiromašeni uranijum po Kosmetu - ispaljivali su granate u mesta gde su 100% Albanci. Posledice su već vidljive, a kako vreme bude prolazilo, postajeće sve dramatičnije (sećamo se šta se dogodilo italijanskim vojnicima KFOR-a). O ovome albanski političari sa Kosmeta ne smeju da pričaju, iako odlično znaju da su im „saveznici“ uništili budućnost.

Stara arapska poslovica kaže (danas se to odnosi i na Amerikance) da je bolji biti neprijatelj Britancima, jer će te pokušati kupiti, nego prijatelj, jer će pre ili kasnije prodati.


@Jovan Janković
Slažem se s vama u potpunosti.
Preporuke:
0
0
8 nedelja, 29 mart 2009 04:06
Dragan K.
Jedan deo Srba ima ozbiljne probleme sa svojim karakterom.Dali je to pola ili 35 posto Srba nije vazno u ovom slucaju.To je taj deo naroda kome je ponizenje ili ispod casti da bude servant,sto je kulturni naziv za slugu.Fakt je ,a i istorija pokazuje jasno da okolni narodi koji nemaju problema sa takvim karakterom su bolje prolazili,da ne kazem mnogo bolje.Jasno je da je onaj drugi deo Srba zaloznik ovih uobrazenih i zato Srbi tesko da se ikada ujedine,recimo kao Jevreji,koji su srecni sto su vecina sa tim defektnim karakterom zbog cega su morali cesto skupo da plate.Ja licno mislim ,biti batler,servant kod nekog aristokrate nije bas za odbacivanje,ima mnogo gore,biti sluga neke seljacine.
Preporuke:
0
0
9 nedelja, 29 mart 2009 05:19
Aleksandar
Boze Jankovicu gde u tekstu nadjoste da autor nije svestan da je NATO mogao mnogo vise da razrusi zemlju? Gde to nalazite ostrascenost i frustracije koje sprecaavaju da se viti nesto tako ocigledno. Autor lepo odagnava kao pricice za decicu bajku o humanitarnim motivima Amerike koja Evropu kontrolise pomocu NATO. Na to Vi dodajete jos goru bajkicu kako smo sami krivi usled negativne selekcije i sta god jos. Vas kompas je bas podivljao kad biste radije da smo bili sa Nacistima nego sto smo oformili dva antifasisticka pokreta, kada vecina okupiranih drzava nije smogla snage ni za jedan. Moguce je da u nekom konacnom sumiranju istorije Anglo-Saksonac ispadne rdjaviji od Svabe (uostalom samo su oni bacali atomske bombe na zive ljude), ali to nema nikakve veze sa procenom sta je trebalo raditi 1941. 27. Mart je najsjajniji momenat u istoriji Srba, nesto sto vecina naroda nikad nije smogla da uradi. A evo Vam zasto je poredjenje Amerike danas sa Nacistickom Nemackom i te kako svrsishodno. Nemacka je upravo ta drzava koja se upustila u niz agresija pa je Nacistima za to sudjeno u nirmergu, te su stvorene ujedinjene Nacije pre svega da bi se agresija kriminalizovana. Amerika danas cini nesto dvostruko gore od Nacista. Ne samo da se upusta u niz agresija protiv strateski poredjanih drzava, vec uteruje svojom moci i DEKRIMINALIZACIJU sopstvenih agresija tako sto tera zrtve agresije da priznaju da su same krive (da su same sebe napale). I ko ne zeli da veruje u tu budalastinu proglasava se ludim od strane hordi placenika iz NVO i "nezavisnih" medija. Jankovicu, nismo sami sebe bombardovali, nismo sami krivi sto se na nas Amerika nameracila zbog naseg geostrategijskog polozaja. I nicim se ne moze ukaljati duboka istina parole koja je i danas aktuelna: Bolje grob nego rob. Novi anti-fasizam do unistenja pomahnitalog americkog unistavalackog kapitalizma je potpuno globalno opravdan. To sto se on za sad ne da fizicki unistiti ne znaci da o tome ne treba siriti svest.
Preporuke:
0
0
10 nedelja, 29 mart 2009 10:24
Nikola Smolenski
Dakle Jovane, ako te lokalni siledžija prebije i polomi ti rebro i razbije nos, a ne prebije te na smrt što je takođe mogao, ti ćeš ulaziti sa njim u ortakluk? Ne.

Često se čuje mišljenje da bi za Jugoslaviju bilo bolje da je u Drugom svetskom ratu učestvovala na nemačkoj strani. Ipak, po mom mišljenju, to je previše pojednostavljeno gledanje na stvari: mada je isprva odnos nemačke prema Jugoslaviji bio povoljan, verovatno je da bi Nemačka vremenom zahtevala sve više i više, kao i od ostalih svojih saveznika. To bi dalje moglo da dovede takođe do pucanja pakta (sa sličnim posledicama) ili do produženja rata, posle kog bi pak Jugoslavija završila pod Sovjetskim Savezom kao okolne zemlje.

Uostalom, poređenje sa 1941. i nije toliko bitno jer je, kao što rekoh, tada Nemačka nudila Jugoslaviji veoma povoljne uslove za stupanje u pakt. Danas NATO Srbiji nudi izrazito nepovoljne uslove za stupanje u pakt, te poređenje ne stoji.
Preporuke:
0
0
11 nedelja, 29 mart 2009 11:26
LjiljanaNL.
Dok god u Srbiji budu mislili kao ovaj "Jobanovic",crno nam se pise.Slazem se sa autorom ,mada sam ja jos radikalnija .
Preporuke:
0
0
12 nedelja, 29 mart 2009 14:53
REDAKCIJI NSPM
Poštovana gospodo,
Ovaj tekst o Ahtisariju Politika-onlajn je objavila 25.marta 2007.
Ja sam ga te noći pročitala i kopirala.
Ubrzo je, na volšeban način, povučen.
Tekst je zanimljiv.
Tožda će biti i vama.
Poslaću vam ga u tri dela, a vi ga sastavite:-)
Ako sam vas udavila, oprostite mi:-)

Pozdrav od Sremice, Sremice
Preporuke:
0
0
13 nedelja, 29 mart 2009 14:56
1. deo
Ahtisari nije valjao ni Fincima

Kako je osporeni predsednik Finske u službi NATO-a iznudio kapitulaciju na Kosmetu


Eduskunta u Helsinkiju jedini je parlament u svetu koji je šefa države razvlastio „na poček”. Devet meseci pre isteka predsedničkog mandata, parlament je 4. juna 1999. godine odbacio stari i doneo novi ustav, čime je temeljno suzio nadležnosti šefa države Martija Ahtisarija. Praksom koju je Ahtisari zaveo od 1994. finski parlament nije bio zadovoljan, i sa 175 prema dva glasa usvojio je novi ustav kojim se prekida dotadašnji stil šefa države da samovoljno vodi spoljnu politiku zemlje, ignoriše parlament, sam postavlja predsednika vlade, krši zakone.
Kada se Ahtisari, još aktivni šef države, 5. maja 1999. prihvatio da po nalogu državnog sekretara SAD Madlene Olbrajt preuzme ulogu posrednika NATO-a u sukobu na Kosovu, poslanici Eduskunte su odmah pristupili promeni ustava. Ahtisari se tada direktno prihvatio uloge koja, po oceni poslanika Eduskunte, korenito odstupa od politike Finske.
Pojedinosti je skoro do tančina opisao sam Ahtisari u svojoj autobiografskoj knjizi „Misija u Beogradu”, objavljenoj 2000. godine u Helsinkiju.
„U sredu 5. maja 1999. u Mantiniemiju (predsednikova vikendica) zazvonio je telefon” – piše Ahtisari – „javio se Strob Talbot, zamenik državnog sekretara SAD, sa kojim sam u više navrata već razgovarao o krizi na Kosovu.” Poruka je glasila: Bil Klinton i Madlen Olbrajt poveravaju Ahtisariju ulogu da oštre zahteve NATO-a i SAD prenese Beogradu, izdejstvuje kapitulaciju i da primora „Miloševića da preda svoj mač”, doslovno je napisao Ahtisari. Istoga dana kad je od Talbota primio nalog da zastupa NATO u iznuđivanju kapitulacije Beograda, avioni zapadne alijanse su bombardovali i uništili kod Uroševca humanitarni konvoj grčkih kamiona sa lekovima za postradale stanovnike na Kosovu.
Preporuke:
0
0
14 nedelja, 29 mart 2009 14:57
2. deo
Dok se i idućih dana o pojedinostima dalje dogovarao sa Talbotom i pripremao ultimativne zahteve, avioni NATO-a bombardovali su dalje gradove po Srbiji, uključujući i Kosmet.
Završne pripreme – zabeležio je u knjizi Ahtisari – obavljene su sa nemačkim kancelarom Gerhardom Šrederom u hotelu „Petersberg” kraj Bona 1. juna 1999. godine. „Verifikovan je dokument o povlačenju sa Kosova svih jugoslovenskih vojnih, policijskih i poluvojnih snaga ubrzanim tempom”, zapisao je Ahtisari.
U Beograd je Ahtisari stigao 2. juna 1999. zajedno sa bivšim ruskim premijerom Viktorom Černomirdinom. „Vozeći se ulicama Beograda videli smo poneku bombardovanu zgradu”, zapazio je emisar iz Finske, tačnije emisar NATO-a i nastavio kako je vršen pritisak na domaćine u Beogradu. Na prvom sastanku Milošević je zatražio da mu se pokaže pripremljeni „papir”, tj. zahtevi NATO-a.
„Desilo se”, opisuje Ahtisari, „da nisam mogao da nađem čistu kopiju. Pratilac Timo Pesonen je našao u džepu čist, mada ispresavijan primerak, referent je otišao da ga fotokopira. To je bilo potrebno da bi se izostavila napomena na dnu teksta. Milošević je dobio takav primerak.”
Ahtisari objašnjava u knjizi: „Ovo prikrivanje napomene bilo je možda uzaludno, u njoj je stajalo da će NATO pružiti jezgro budućih međunarodnih snaga na Kosovu. Od toga je kasnije bilo štete jer su Jugosloveni tvrdili da takav sastav snaga nije dogovoren. Oni su se čudili zbog čega jugoslovenske snage treba da se povuku pre nego što Savet bezbednosti donese rezoluciju.” Ahtisari potvrđuje da je ovim friziranim, falsifikovanim „papirom” iznuđeno prethodno povlačenje jugoslovenskih snaga, da bi tek posle toga NATO prekinuo bombardovanje.
Preporuke:
0
0
15 nedelja, 29 mart 2009 15:00
Jovan Janković
(i)
Očekivao sam ovakve replike na svoj komentar. Prvo, treba imati u vidu da se NSPM deklariše kao "časopis za političku teoriju i društvena istraživanja". Svaki časopis koji teži da se kandiduje za naučni, mora sadržavati članke u kojima je jasno razgraničena društvena i politička realnost od ljudskih osećanja i naše percepcije te iste realnosti, kao i vrednosnih ili moralnih kvalifikacija ("pošteno", "nepošteno"). Sličan argument je izneo Ajnštajn 1935. godine u vezi prirodnih nauka. U konkretnom slučaju, ja se ne svrstavam na stranu "prve", "druge", "treće" ili bilo koje numerički označene Srbije kada razmišljam o ovim stvarima. Srbija je samo jedna, a moja teza je bila da je opterećena nesolidarnošću i samouništavajućim ponašanjem. Ja to svaki dan vidim, od javnog prevoza do manira šalterskih službenika. Upravo ta priča o raznim "Srbijama" - prvoj, drugoj itd. je jedan od pokazatelja onoga što sam označio kao nesolidarnost.

Drugo: oni koji su ranije čitali moje napise, mogli su da shvate da nisam iz te "druge Srbije" kako je zovete, već naprotiv, da sam za što jaču državu Srbiju. Međutim, ono što me razlikuje od ostalih je to što verujem da se do toga dolazi ne otvorenim ispoljavanjem nemoćnog besa prema Amerikancima, već radom na sebi, uređivanjem društva, jačanjem institucija, obračunom sa kriminalcima i lopovima, strogim kažnjavanjem antidržavnog i antidruštvenog delovanja, stvaranjem zdravog sistema vrednosti, investiranjem u stvarni tehnički i naučni napredak a ne u pseudo-autoritete i pseudo-eksperte. Prosto rečeno, ja želim sistem u kome bi ovi što bacaju đubre po ulici bili osuđivani na po dve nedelje prinudnog rada minimum, a od stručnjaka bi se očekivali rezultati. I tako, sve dok ne napravimo svoju Švajcarsku, dakle Srbiju u kojoj ne moramo da ubeđujemo Crnogorce da su Srbi, već Srbiju za koju će i neko u Švajcarskoj sa ponosom reći da je poreklom iz te Srbije.
Preporuke:
0
0
16 nedelja, 29 mart 2009 15:02
3, poslednji deo
U trenutku kada je iznudio da Milošević Kosovo prepusti trupama NATO-a Ahtisari je kod kuće, odlukom Eduskunte, već bio praktično razvlašćen. Tog istog dana, 4. juna 1999, u Finskoj je usvojen novi ustav kojim mu je uskraćeno da samovoljno vlada, pa i da bude u službi NATO-a.
Uskraćeno mu je dalje predsednikovanje – ali „na poček”. Na pritisak sa više strana, spolja, stupanje na snagu novog ustava formalno je odloženo dok Ahtisariju ne istekne predsednički mandat, tj. još devet meseci. Formalno je stupio na snagu 1. marta 2000, istog dana kada je Ahtisari napustio predsedničku palatu. Izgovor je glasio: u međuvremenu, tj. od 1. jula 1999. Finska treba da preuzme predsednički položaj u EU, pa bi javno razvlašćivanje njenog predsednika izazvalo nečuveni skandal i narušilo ugled i Evropske unije, i NATO-a, pa i SAD.
Finci su odgovorili: njegova Socijaldemokratska stranka sprečila je da se Ahtisari ponovo kandiduje za šefa države. Zakulisno delovanje penzionisanog, ali i dalje angažovanog za interese NATO-a, Ahtisarija ušlo je u drugu fazu.

Božidar Dikić
[objavljeno: 26.03.2007.]
Preporuke:
0
0
17 nedelja, 29 mart 2009 15:06
Jovan Janković
(ii)
Prosto rečeno, ja hoću Srbiju u kojoj Tesla, kad se rodi, može da radi, doprinosi svojoj zemlji i za to bude nagrađen, a zemlja da ojača i obogati se, a ne da mora da beži u SAD da bismo ga mi, posle, ovde cenili.

Što se tiče vojnog otpora SAD, cela strategija VJ se zasnivala na očuvanju tehnike i ljudstva, taktikom disperzije i maskiranja. VJ, prosto, nije bila tehnički spremna za taj otpor, rat se završio porazom i zato priča o "uspehu" u tom smislu ne može da se opravda. Da se stidim nemam razloga, jer sam, za razliku od mnogih, pošteno odslužio u toj vojsci pun vojni rok. Tada sam i izgradio svoje mišljenje o toj organizaciji, kao nekompetentnoj, poltronskoj, neefikasnoj i punoj korupcije. Da se razumemo: meni je žao zbog toga, čak sam i ljut jer dan danas se i od mojih para odvaja za takvu "odbranu". Vojska koja samo krije tenk od bombi a ne može da odvrati agresora, ne služi ničemu.

Konačno, oko 1941. Sporazum koji je potpisan nije bio pravi "pakt", kako je neko ovde i objasnio; uslovi su bili relativno povoljni, pa sam zato i napisao "da se držimo potpisanog sa Nemcima". Molio bih diskutante da pažljivo sagledaju činjenice: tada je Nemačka bila apsolutno dominantna u Evropi, apsolutna većina evropskih zemalja bila je na njenoj strani, a Britanija je bila izolovana. Čak je i odnos Nemačke sa Staljinom bio povoljan. Izuzeci su bili Francuska, Poljska i Grčka. Sa druge strane, Britanija je tada u kolonijalnom ropstvu držala bezmalo pola sveta i muzla njihovo bogatstvo i resurse. Ne vidim da bi tada bilo posebno nemoralno sa Nemačkom potpisati pakt o tranzitu i nenapadanju. Danas smo svedoci da se Nemačka ponela časno i nije zaboravila svoje negdašnje saveznike, ma šta ja o njima mislio.

Za kraj, ako je neko razumeo da ću ja biti među onima koji će zahvaljivati Americi što nas je bombardovala, prevario se. Moj ranije iskazani stav na ovom sajtu je da se Kosovo svakako mora braniti na sve načine dok se međunarodne okolnosti dovoljno ne promene u korist Srbije.
Preporuke:
0
0
18 nedelja, 29 mart 2009 15:06
goran
NATO je nama napravio veliku uslugu svojom agresijom na jednu suverenu zemlju u srcu Evrope.
Napokon je velikom broju ljudi otvorio oci i ljudi su postali i postaju svesni morbidnosti price o demokratiji kako je NATO zamislja.
Zbog svojih imperijalistickih interesa na Balkanu i sire smislili su niz lazi i obmana, kojima bi opravdali manijacko divljanje nad neduznim narodom , a za koje je Gebels bio mala maca.
Cinizam su usavrsili do krajnosti.
Milosevic je njima kriv samo zato sto nije dopustio ovo sto danas imamo u Srbiji.Da je Sloba prihvatio ovo sto Tadic danas radi nikad nas ne bi napali, a Sloba bi i dalje bio predsednik.
Englezima nikad nije bilo bitno ko vlada i kako je narodu sve dok se njihovi interesi ispunjavaju. U suprotnom obaraju rezime, zavode "demokratiju", zaludjuju narod praznim obecanjima... Na kraju dodju, cinicni kao i uvek, i isisaju krvotok jedne drzave, pokupe sve sto vredi i maksimalno koriste zrtvu do zadnjih trzaja.
Zato je NATO napao Srbiju, zato je bila revolucija, zato su na vlasti ovi danas i zato narod umesto "brzim vozom u Evropu" kako nekad lagase Dinkic, steze kais.
Medjutim sto je najgore tek ce se stezati kais.Nema vise nasih kombinata, fabrika , industrije... Sve je njihovo.
Jedan imucni seljak pre desetak godina rece nekim klincima " Bog vas neubio sta vi znate sta je demokratija, opet cete kod mene kopati kukuruz za saku brasna, to vam je demokratija."
Preporuke:
0
0
19 nedelja, 29 mart 2009 15:22
vlaš
@vuk, onaj pravi
Slažem se sa vama, a počesto pomislim da bi bilo bolje da na neki način ograniči ko može postavljati komentare, jer verujem da je dobar deo podmetnut, pa ih se mora pažljivo čitati da se vidi o čemu se radi.
Obično idu u dva pravca, zamena teza gde se zamagljuje šta se dešavalo, i drugi, 'patriotski' gde se sa 'patriotizmom' preteruje u meri da se svaki razuman obesrabruje da išta može da se uradi. Verujem da oba dolaze iz iste kuhinje, a nama ostaje da se raspravljamo sa onima koji nikakvu raspravu neće i kojim je cilj da nas sa takvom besmislenom rapravom (da li se vojska časno borila, da li smo sami krivi, da smo srećni sa uranijumom jer nismo dobili atomsku bombu ...) odvuku od bilo kakvog produktivnog razmišljanja kuda dalje.
A u ovom slučaju, između ostalog, i od podsećanja na sramno i izdajničko ponašanja tadašnje 'opozicije'.
Preporuke:
0
0
20 nedelja, 29 mart 2009 15:29
boris
Mi smo toliko slabi da moramo ući u NATO, čak i ako oni od nas to ne očekuju, čak i ako nas ne žele tamo. Samo takvim kooperativnim stavom Srbije i spremnosti da se uskladimo sa politikom NATO-a možemo se nadati opstanku. NATO je naša budućnost, naš put u evropske integracije ide preko NATO-a.
Preporuke:
0
0
21 nedelja, 29 mart 2009 18:07
Mislilac
Interesantno je kako pisac redova poredi argumente 41. sa danasnjim argumentima za ulazak u NATO. Bez obzira na velike razlike u sistemu vrednosti izmedju monstruozne ideologije kao sto je nacizam i demokratija kakva je danas na zapadu ima tu nekih slicnosti. Pre svega to sto je danas biti protiv NATO-a pogubno koliko su i onda bili pogubni uzvici "Bolje rat nego pakt!". Izgleda da je misija turbo-folk patriota uvek da posvadja Srbiju sa velikim silama, jer tako ona postaje nebeska, herojska...
Takodje, takvi govore, da li iz neznanja ili zelje za manipulacijom to neznam, da mozemo u EU bez ulaska u NATO i navode primere Svedske, Austrije... treba li potsetiti da nijedna postkomunisticka zemlja nije mogla da udje u EU a da prethodno ne postane clanica NATO-a. Ja mislim da tesko da bi Srbija tu mogla da bude izuzetak, jedino ako autor misli da smo mi povlasceni...
Sto se samog ulaska u NATO tice, racunica hrvatskog ministarstva odbrane je da je ulazak u NATO jefitiniji nego ostanak van njega, ne postoji nijedan razlog zasto bi za Srbiju bilo drugacije nego za Hrvatsku. Inace ulazak u NATO je signal investitorima da je trziste stabilno za ulaganje, kada je Rumunija usla u NATO direktne strane investicije su skocile za 141%. A takodje Srbija bi usla u zajednicu zemalja koje dele liberalno-demokratske vrednosti. Sto se same neutralnosti tice, da bi jedna zemlja bila neutralna potrebno je da pored njene lepe zelje za tim tu neutralnost priznaju i velike sile, u nasem slucaju sansa za tako necim je minimalna (citajte nikakva).
Iz svega ovoga se jasno vidi da su svi argumenti protiv ulaska u NATO emotivne prirode. Politicke odluke moraju biti vodjene razumom i interesima, nikako emocijama. Inace nas ceka period koji se zavrsava recenicom "Izgubili smo sve, ali smo spasli obraz!", mada pritom ni taj "obraz" bas ne bi bio bas cist...
Preporuke:
0
0
22 nedelja, 29 mart 2009 21:23
Mika
Zelim da zamolim za prostor da komentarisem nesto sto mi se cini da je vredno paznje. Ako pogledate autorov tekst, i zatim komentare citalaca, vidi se uglavnom da smo kao i obicno spremniji na raspravljanje jedni sa drugima umesto da posmatramo sustinu i utvrdjujemo zajednicke standarde. Komentari za i protiv NATO u stvari nemaju nista sa NATO vec su iskljucivo namenjeni zastupanju sopstvenih stavova. I pored poruka koje se provlace u svakom komentaru izdvaja se osnovna nit komunikacije:''Postoji uvek samo jedna istina, samo ona moja''. Nije vazno ako neko ne upotrebi sve istorijske cinjenice bas tacno, ili ako pogresno protumaci neke dogadjaje vec je bitna poruka koja se zeli preneti. I to se moze videti, ko hoce. A to kod nas ne vazi. Ovakav nacin komunikacije nikad nije niti ce doneti nesto dobro. Zasto da ne postoji ni donji minimum u kome se svi slazu i da se posle krene korak po korak napred. Ili mozda postoji? Zar je uopste smisleno voditi polemiku oko pristupanja NATO recimo u ovom istorijskom momentu? Zar se ne moze jasno videti , bilo za bilo protiv, da li ici na ovu ili onu stranu? Ne zelim da se izjasnjavam, ali sam siguran da se to moze jasno videti. Od tog minimuma standarda polazi svaka druga nadgradnja. Sa druge strane kod nas uvek postoji neko drugo misljenje i neki drugi razlog.
Preporuke:
0
0
23 nedelja, 29 mart 2009 21:48
Miloš
Ako se pogleda geneza naših "sukoba" (ili "nesporazuma") sa zemljama NATO-a i to u istorijskoj perspektivi i pre nastanka NATO-a videćemo da je ona duža od jednog veka.
Ovaj prostor je tradiocionalno bio od važnosti za mnoge zemlje NATO pakta i to se nikada nije menjalo a neće se mnogo promeniti ni u budućnosti.
Velike sile koje imaju geopolitičke interese žele da imaju poslušne zemlje koje će da igraju kako one kažu a to znači da ne budu preterano razvijene (jer ekonomska snaga znači političku, ekonomsku, vojnu, diplomatsku i svaku drugu samostalnost) ali dovoljno da mogu da se uključe u njihove poslovno-vojne operacije. Da bi se to ostvarilo koriste se razni "alati" počevši od diplomatskih, vojnih, ekonomskih (makroekonomski alati za kontrolu su veoma zahvalni ali nisu jednostavni), itd.
Trenutno smo u fazi u kojoj se koriste makroekonomski alati podčinjavanja Srbije (izvršilac su međunardone organizacije kao MMF, SB, i slične) kojim nam se nameće model razvoja da budemo stalno zavisni od NATO država. Nametnuti krajnje liberalni model razvoja SRbije je u funkciji njenog slabljenja a ne jačanja. Pa i ta takozvana "pomoć" u zadnjih 8-9 godina je više usmerena na uspostavljanje infrastrukture za kontrolu sveukupnog razvoja nego na sam razvoj Srbije. Mi imamo tranzicioni fijasko koji u ovim kriznim vremenima postaje bolno vidljiv.
Takođe je jedan od makroekonomskih alata i pristupanje EU koje je stalno na dugom štapu. Finale treba da bude kad pristupimo EU sa važeći Lisabonskim ugovorm koji nas čini beznačajnim (i potpuno potčinjenim - čitaj porobljenim) u EU poslovima.
Jednostrana primena SSP je jedna od mera samoponižavanja Srbije i na čemu nam se cela Eu smeje. Jednostranom primenom SSP pokazali smo da nam je elita samo dno dna i da kao takvi u suštini i ne treba da budemo u EU. Ipak je ponekim zemljama EU važno da budu u društvu kičemenjaka a beskičmenjaci (kao Srbija) nisu za njih poželjno društvo. Beskičmenjaci su za neke druge aranžmane.
Preporuke:
0
0
24 nedelja, 29 mart 2009 23:04
Slađana
Blago vama, Mislioče, pa vi biste ušli u savez sa nekim ko vas je mlatio i pobio vam najbliže samo zato što je to korisno. Kakve veze imaju emocije???
Preporuke:
0
0
25 nedelja, 29 mart 2009 23:20
vuk, onaj pravi
@vlaš: Odavno je jasno šta se dešava na srpskim sajtovima i da kuhinja radi punom parom. Evo vam primer „ovdašnje serije komentara Jovana Jankovića” – takvi nikada ne odgovaraju na postavljena pitanja svojih oponenata, uvek će da tvrde da su baš oni prave patriote samo što ih niko ne razume i da ne nabrajam dalje, svi znamo kako idu polemike sa njima. Mislim, ispljuju sve što je srpsko iz tobožnje zabrinutosti za srpstvo, prospu dve tri globalističke parole, nekoliko „mudrih“ kvazi-argumenata i promene nik, pa Jovo nanovo. Recimo, kaže veselnik: „Što se tiče vojnog otpora SAD, cela strategija VJ se zasnivala na očuvanju tehnike i ljudstva, taktikom disperzije i maskiranja. VJ, prosto, nije bila tehnički spremna za taj otpor, rat se završio porazom i zato priča o "uspehu" u tom smislu ne može da se opravda.“, kaže i ostane živ, hartija trpi sve. A svi dobro znamo da vojska nije poražena, ko je i zašto predao Kosovo bez i da jedan jedini neprijateljski vojnik, uključujući mudžahedine, albanske diverzante i OVK teroriste uđu na našu teritoriju, kao i da su generali Pavković i Lazarević jasno poručili Miloševiću da vojska može još dugo da izdrži. Do kopnene borbe nije došlo, a u dogovorenom povlačenju vojske je bilo toliko reda, uz jasno izvučenu vojnu tehniku, da su čak i strani novinari bili impresionirani. Za njega to što se kopnena vojska NATO pakta, od 150000 vojnika, nije usudila da kroči pod borbom na Kosovo nije odvraćanje! A šta je onda odvraćanje, pobogu? Komentari su zasnovani na pljuvanju i vređanju onih oficira i vojnika koji su časno branili otadžbinu i nemaju nikakve veze sa pregovorima, dogovorima i svim ostalim mućkama koje su se dogodile oko predaje Kosova, na koje, ponavljam, neprijateljski vojnik nije kročio nogom dok je rat trajao! Ko njima, tim kosovskim junacima sa kraja dvadesetog veka, može da kaže da su izgubili rat i da su se predali? E, takvi komentari su sa jednom jedinom svrhom, da se Srbi popljuju još malo, da se nagrde, izvređaju, omalovaže...
Preporuke:
0
0
26 ponedeljak, 30 mart 2009 00:19
Konstantin V.
@Mislilac

Ako niste primetili ta zajednica zemalja "liberalno-demokratskih vrednosti" je ovih dana bankrotirala, barem ideološki - liberalizam je doživeo svoj istorijiski debakl. Što se tiče racionalnosti: Nemci se zalažu da polse prijema Hrvatske u EU na izvesno vreme ne bude prijema novih članica sve dok se Lisabonski sporazum ne ratifikuje (a to može da bude i na kukovo leto). Uzgred budi rečeno neki nemački eksperti kažu da se sa svime mora računati: od odustajanja od evro zone do prestanaka postojanja Evropske Unije, tj. da su Nemci spremni da unište i EU samo da sebe spasu. Dakle za Nemce "Nemačka nema alternativu" a za neke Srbe "Evropa nema alternativu", pa ako se ostvari najcrnji scenario i EU prestane da posotji pitam se šta će oni Srbi koji su ostali bez alternative da urade posle toga?!
Preporuke:
0
0
27 ponedeljak, 30 mart 2009 01:14
Mislilac
Da Sladjana, usao bih u savez sa njima zato sto je to korisno za Srbiju! I to me cini istinskim patriotom. Verujem da mislis da bi bilo bolje da okrenemo nase zastave naopako i da glumimo vece Ruse od Putina ali to ne bi resilo nijedan problem Srbije. Sa druge strane u okviru NATO-a bi nasi vojnici mogli da se vrate na Kosovo...
Preporuke:
0
0
28 ponedeljak, 30 mart 2009 01:30
Somborac
Da malo drugačije poredimo stvari.

Datum: 28. jun 1389.
Događaj: Boj na Kosovo polju.
Strane u sukobu: Srbija i Bosna protiv NATO pakta, ovaj Osmanskog sultanata.
Ishod bitke - nebitan. Šta je bilo posle bitke je mnogo važnije.

Vuk Branković je nastavio da se bori protiv NATO-a, znamo kako je završio i još lažno proglašen za izdajnika (200+ godina kasnije). Njegovu zemlju dobija saradnik NATO pakta na čelu Srbije.
Knez Stefan Lazarević je postao vazal i saveznik NATO-a koji vodio vojsku Srbije da ratuje po stranim ratištima za interese NATO-a.

Mislite o ovome.
Preporuke:
0
0
29 ponedeljak, 30 mart 2009 01:59
Mislilac
Konstantine, ja se za evroatlantske integracije zalazem bas zato sto mi je Srbija iznad svega. Vi i vama slicni imate u svojim glavama jednu zabludu da samo vi koji ste prokubanski i prosibirski opredeljeni volite Srbiju, a svi ostali koji ne vide izvor sve mudrosti u Moskvi su izdajnici, ili u najboljem slucaju im Srbija nije u Srcu. Doduse takvi ljudi nisu nista nove, isto tako su i Milosa Obrenovica neki nazivali izdajnikom zato sto nije dovoljno "cvrst", a i komunisti su u svojim fanaticnim akcijama ravnogorce nazivali izdajnicima i narodnim neprijateljima...
Preporuke:
0
0
30 ponedeljak, 30 mart 2009 02:15
Kurir Boško
#Jovan Jovanović
Vaš komentar nudi neke zanimljive i alternativne poglede. Smatram da bi bilo dosta razborito proći kroz neku argumentovanu polemiku polazeći od činjenica
1 Rušenje pakta sa Nemačkom jesu organizovali Englezi, mislim da tu nikakve sumnje nema
2 Nato je svakako mogao da baci bombe na par termoelektrana i mostova i time dosta jednostavno napravi veoma tešku humanitarnu situaciju u Srbiji
ipak:
1 Srpski političari su 41 baš kao i danas bili opčinjeni nekim drugim budalastim idejama (Jugoslavija je formirana 1918 a ne 45), pa nisu bili u mogućnosti da interes Srpskog naroda pretpostave očuvanju nekih svojih privatnih fiks ideja

2 Nato nije bio u mogućnosti da sprovede teror širih razmera, jer bi to:

a. samo učvrstilo Miloševića na vlasti, a njihove pulene poput Đinđića odmaklo od vlasti zadugo, jer ma kako mi to iz našeg tupog ugla sagledavali, ta gospoda ništa ne preduzimaju inpulsivno već vrlo pažljivo proračunato. Očigledno im onda treba 5-oktobarska revolucija, gde ``ugnjeteni Srpski narod`` ustaje protiv ``surovog diktatora`` Ostajanje SM na vlasti bi se podudarilo sa ekonomskim i političkim usponom Rusije i Kine i oni bi bili u definitivnom problemu sa ``ostrvom Srbijom`` koju Rusi brane a Kinezi hrane. Nepotrebno je napominjati koliko bi na današnji dan Srbija bolje stajala.

b. bilo teško objašnjivo i zapadnim političarima i javnosti, jer, podsetimo se, oni su samo spasavali Šiptare od genocida, a nisu vršili otcepljenje Kosova.
Preporuke:
0
0
31 ponedeljak, 30 mart 2009 10:09
Jovan
Nije ni Austrija član NATOa, a član je EU. Dvaput se opekli u savezima, više neće.
Preporuke:
0
0
32 ponedeljak, 30 mart 2009 10:16
@boris
Jeste to citirali iz nekog peštanskog priručnika za otporaše & comp?
Preporuke:
0
0
33 ponedeljak, 30 mart 2009 10:19
brm
Slažem se sa mišljenjima da druga Srbija "radi" i na sajtu NSPM...pogledajte samo koliko poziva na cenzuru i na koontrolisanje "ko sve može da piše u nSPM"...napali ste horski čoveka koji je samo rekao da vojska koja nije u stanju da napadne neprijatelja nije vojska...i odmah se javi armija sledbenika Miloševića koji dokazuju kako je eto bio u pravu...vi imate veze sa srpskim nacionalizmom i patriotizmom onoliko koliko i sa demokratijom kad pozivate na cenzuru i ideološke komisije...Radunov članak je tipičan "smuti pa prospi"...postoji li neko u srpskom narodu ko će otvoreno da kaže da je protiv EU i NATO i da je za neki odbrambeni savez sa Rusijom..jer druge alternatrive NATO nema..to sigurno nije neutralnost kad smo okruženi aždajama..stav nisam protiv EU al sam protiv NATO a ujedno sam protiv integracija sa Rusijom JESTE ČISTO ZALUĐIVANjE NARODA...čini mi se da je Jovan Janković TO hteo da kaže, s tim što je njegova procena da je NATO realnija opcija..kad ruska nije ni na vidiku
Preporuke:
0
0
34 ponedeljak, 30 mart 2009 11:32
hiraeth
"I tako, sve dok ne napravimo svoju Švajcarsku, dakle Srbiju u kojoj ne moramo da ubeđujemo Crnogorce da su Srbi, već Srbiju za koju će i neko u Švajcarskoj sa ponosom reći da je poreklom iz te Srbije"
@Jovan Jankovic - Ja se svojom zemljom ponosim i volim je onakvu kakva je. Ponosim se svojim narodom i volim ga - ne treba mi da Srbija bude kao Svajcarska da bih je volela. Vi ste ocigledno vrlo povrsni, a parafrazirali ste floskule kojima nas gadjaju nasi vajni ministri, sekretari, PR-ovi i ostali. Naravno, i ja sam za to da se Srbija razvija i bude bolja od Svajcarske, Japana, SAD ili Nemacke u ekonomskom smislu i da nam standard bude bolji nego u Svedskoj. Problem u toj prici je to sto imamo nesposobnu i korumpiranu vlast, sto su SAD i njihovi sateliti namenili nasoj zemlji ko-zna-kakvu ulogu u "savremenom svetu" - mozda - da ne postojimo; i zato je poslednji trenutak da prestanemo da se lazemo da je Milosevic kriv, da smo mi nekako isprovocirali NATO, da treba da se stidimo sto nismo kao Svajcarci da bismo uopste opstali i sacuvali promil nade da cemo biti bogata zemlja sa srecnim i zdravim stanovnistvom.
Preporuke:
0
0
35 ponedeljak, 30 mart 2009 12:19
Livadar
Po svim sajtovima rodoljubivog usmerenja, ovi iz druge Srbije vršljaju i komentarišu. Čine to vrlo mudro, negde ostrašćeno divljaju i halaču, drugde opet nastoje da se pokažu kao trezvene patriote koje bi samo da malo ukažu i na naš deo krivice, da malo plaknu NATO ispod pazuha da ne bi toliko smrdeo itd.

Jankoviću ajde ti komentariši na B92! Pusti nas na miru, vidimo te koliko se god krio, ne verujemo ti i ne možeš nam ništa!
Preporuke:
0
0
36 ponedeljak, 30 mart 2009 13:08
Somborac
@Nikola Smolenski
Dakle Jovane, ako te lokalni siledžija prebije i polomi ti rebro i razbije nos, a ne prebije te na smrt što je takođe mogao, ti ćeš ulaziti sa njim u ortakluk? Ne.

@Slađana
Blago vama, Mislioče, pa vi biste ušli u savez sa nekim ko vas je mlatio i pobio vam najbliže samo zato što je to korisno. Kakve veze imaju emocije???
---
To je uradio knez Stefan Lazarević sa ondašnjim NATO paktom zvanim Otomanski sultanat i ne vidim da mu niko to zamera.

@Miloš
Nametnuti krajnje liberalni model razvoja SRbije je u funkciji njenog slabljenja a ne jačanja.
---
Koji je to "krajnje nametnuti liberalni model razvoja Srbije?"
Preporuke:
0
0
37 ponedeljak, 30 mart 2009 14:01
Boyana
Gospodine Radun pored dobroga chlanka,dobar osvrt ste stavili na beogradsku elitu.
Tokom cijeloga rata,bash su takvi bili ,na telefonske pozive od nas van Srbije,na pitanje kako se drze Srbi u Krajini,odgovarali su da je to daleko od njih.
Preporuke:
0
0
38 ponedeljak, 30 mart 2009 14:07
Konstantin V.
@Mislilac

Kao i uvek do sad, niste me razocarali: vas omiljeni fah jeste demagogija. A ono sto sam citrao za Nemce, to sam cuo sa nemacke televizije. Pa vas opet pitma: sta ce te da uradite i sa kim ce da se integrisete ako stvarno EU prestane da postoji?! Vi i ne shvatate sa kojom se brzinom sve menja, Nemacka ocekuje ovog leta rast nezaposlenih od 500000 do 700000, sto je katastorfalno. Dali vi zaista mislite da ce Nemci da se sakate da bi drugima bolje islo?! Ja u to bas i nisam uveren a vase je pravo da i dalje mastarite o kulama u vazduhu.
Preporuke:
0
0
39 ponedeljak, 30 mart 2009 14:08
Nikola
Somborac
Ishod bitke - nebitan. Šta je bilo posle bitke je mnogo važnije.

Vuk Branković je nastavio da se bori protiv NATO-a, znamo kako je završio i još lažno proglašen za izdajnika (200+ godina kasnije).
---------------------

Ishod bitke - BITAN!
Moražete malo da se informišete.
Centar je predvodio knez Lazar i održavao kakvu-takvu ravnotežu sa Turcima.
Lijevi bok je držao Miloš Obilić sa običnim seljacima, sa vilama i bez nekog pravog oružja i tu su gubici bili najveći.
Desni bok je TREBAO da drži Vuk Branković sa konjicom, naime 12 HILJADA KONJANIKA je povukao iz borbe!
A zna se da je to ključno na tom nivou ratne tehnologije. Grci su sa 30 hiljada ljudi pobijedili Persijance koji je bilo pola miliona, jer je evropski način ratovanja bio superioran- vojnici su bili naučeni, organizovani, disciplinovani. Tom pobjedom otjerali su Persijance zauvijek.

Jedini profesionalni vojnici bili su kod kneza Lazara i konjica kod Brankovića. Vuk Branković jeste izdajnik a šta je radio nakon poraza je pokušaj da očisti savjest, ali već je bilo kasno.

Stoga, ishod bitke je ITEKAKO BITAN i nemojmo da se lažemo. Narod nije bez uma pa da ne zna ko je šta radio i da proglasi u narodnim pjesmama za izdajnika nekog ko to nije.

A današnji SULUDI POKUŠAJI ODBRANE VUKA BRANKOVIĆA, TROJNOG PAKTA I NATOa dovoljno govori o BOLESTI OVOG DOBA I OVOG NARODA.

Da ne bude da je Branković tu jedini krivac, najveća krivica za sve je u dinastiji Nemanjića koji su dva vijeka nadirali na istok umjesto na zapad, konstantno slabivši Vizantiju, koja je mogla da se odupre Turcima ili bar stvori socijalne preduslove za miran dolazak islama na ove prostore.
Preporuke:
0
0
40 ponedeljak, 30 mart 2009 14:16
Nikola
Dobar je ovaj Janković, SAMO KAD SRBIJA NE BI BILA SRBIJA, NEGO ETO ŠVAJCARSKA ILI AUSTRIJA, TAD BI SVE BILO SUPER. Pa ko hoće da bude Švajcarac neka ide u Švajcarsku, mi ne živimo u alpskim gudurama koje niko neće niti ima interesa za njih, nego živimo na magistrali za koju je svako zainteresovan. U pitanju su različite geopolitike i SRBIJA NIKAD NEĆE BITI ŠVAJCARSKA, osim ako neko ne može da je čitavu prenese po Alpe, ili bar da joj uzme Kosovo i Metohiju, Vojvodinu, Sandžak, naravno Crnu Goru i Krajinu su već uzeli, sad samo čekamo ustavno sakaćenje Republike Srpske i voila! - bićemo i bolji od Švajcarske.

Rusku bazu na jug Srbije, a može i na zapad Republike Srpske i naši bezbjednosni problemi su riješeni. SAD i Rusija se nikad nisu frontalno sukobili.
Preporuke:
0
0
41 ponedeljak, 30 mart 2009 14:19
Boyana
To što je Srbe iz Krajine prodala srbijanska i pozicija i opozicija je najveća sramota ovog naroda. Veća i od ovog šlihtanja NATOu.

Ali kako objasniti to njima, da li je problem što ne govorim ekavicom pa me ne razumiju, ali Srbija se obrukala tokom ratova devedesetih, u stvari jedino gdje se nije obrukala je upravo 1999.

Svako dobro.
Preporuke:
0
0
42 ponedeljak, 30 mart 2009 14:36
vuk, onaj pravi
Potvrda onoga o čemu govorim:1.„Da Sladjana, usao bih u savez sa njima zato sto je to korisno za Srbiju! I to me cini istinskim patriotom.“ (Mislilac). Da nije (o)tužno, bilo bi smešno. Eto nama istinskog patriote u liku saveznika onih što nam bacaju bombe na decu i otimaju teritoriju! Stvarno su to velike misli, nema šta! 2.„Datum: 28. jun 1389. Događaj: Boj na Kosovo polju. Strane u sukobu: Srbija i Bosna protiv NATO pakta, ovaj Osmanskog sultanata. Ishod bitke - nebitan. Šta je bilo posle bitke je mnogo važnije.“ (Somborac). Ovakve „mudrosti“ se ne mogu prokomentarisati drugačije do „u tem Somboru, svega na volju“. 3.„..ja se za evroatlantske integracije zalazem bas zato sto mi je Srbija iznad svega. Vi i vama slicni imate u svojim glavama jednu zabludu da samo vi koji ste prokubanski i prosibirski opredeljeni volite Srbiju..“(opet Mislilac). Još jedna velika misao, prosto se utrkuje sa njegovim drugarom Kojotom. Mislim, ko će sa veće visine da bubne i ostane živ. 4.„..Vaš komentar nudi neke zanimljive i alternativne poglede..2Nato je svakako mogao da baci bombe na par termoelektrana i mostova i time dosta jednostavno napravi veoma tešku humanitarnu situaciju u Srbiji..“(Kurir Boško). Takvi pogledi nisu ni zanimljivi, ni alternativni, nego drugosrbijanski u svom najčistijem obliku. Evo i za „kurira“ jednog pitanja, u cilju razvijanja "humanitarne polemike". Možda nam on odgovori kada već mentor neće da nas udostoji. Kako bi NATO opravdao tu vrstu humanitarnog bombardovanja naših termoelektrana, pre svega u svojoj javnosti, kada se zna da francuski predsednik nije dozvolio rušenje beogradskih mostova? Da malo pripomognem, po vašoj logici je NATO mogao da umesto uranijumskih bombi baci i atomske, bez posledica po sebe i ostatak sveta. Elem, kao što rekoh na početku mog komentara, u pristiglim porukama se jasno može primetiti frontalni napad kuhinje na autora NSPM, koji im je dirnuo u drugosrbijansku (NATO)zvezdu vodilju. Pa izvolite, uživajte u patriotizmu samo njihove Srbije.
Preporuke:
0
0
43 ponedeljak, 30 mart 2009 15:30
Mislilac
Zaista je zalosno sto imamo ovakve "patriote", koje pored jednog Jovana Ristica i Stepe Stepanovica imaju potrebu da glorifikuju Mladica i Milosevica. Ljude koji se odusevljavaju ljudima kao sto su Ugo Cavez i Sadam Husein...
Samo me zanima kako je to Srbija 90ih tako lose prosla kada je imala tako mnogo "patriota" a tako malo "izadajnika". Sada ce nacionalisti po zanimanju da skoce i da kazu kako su te nesrece dosle zbog "vekovnih srpskih neprijatelja" u SAD, Vatikanu, Evropi... znaci svi oni su se ponasali junacki a za poraze krivi su drugi... nije nego!
Ljudi, zapitajte se kakva je to bila politika koja je dovela do toga da Srbi XX vek zavrse pod Francuskim bombama??!!
Sto se tice postpetooktobarske vlasti, ona je uspela da ugusi pobunu na jugu Srbije (Presevo, Bujanovac, Medvedja). Da je kojom nesrecem balkanski Staljin ostao na vlasi ne bi Srbije bilo ni tamo.
Preporuke:
0
0
44 ponedeljak, 30 mart 2009 15:57
bane
citajuci komentare rekao bih da su citaoci nspm vise ya ulazak u NATO nego protiv sto mi se cini nerealnim, narocito ako se uzme u obzir da su gradjani vecinom protiv ulaska u NATO
Preporuke:
0
0
45 ponedeljak, 30 mart 2009 17:09
Konstantin V
@vuk, onaj pravi

To sto su ovi iz "druge Srbije" krenuli na NSPM autore je u sustini dobra vest: nijima dogoreva do noktiju i postaju sve nervozniji, jer vreme ne radi za njih. Pala vlada u Madjarskoj, pala vlada u Ceskoji, red je da padne i u Srbiji posto je ona najkliavija za sada.

Elem: Dole vlada!
Preporuke:
0
0
46 ponedeljak, 30 mart 2009 17:23
Nikola
Mislilac
Samo me zanima kako je to Srbija 90ih tako lose prosla kada je imala tako mnogo "patriota" a tako malo "izadajnika".
----------

mislilac pokazuje koliko POJMA NEMA o tome šta se dešavalo devedesetih. Pa Milošević je prodao Krajinu, prodao Goražde za džak para, a i još par gradova u Republici Srpskoj, pa general Mladić mu je psovao majku tada zbog izdaje, taj isti milošević je uveo sankcije Republici Srpskoj a kao njega trebam da računam za patriotu, manite me toga, Sloba je vaš, mislioče. Žut je do bola.

Srbin iz Republike Srpske.
Preporuke:
0
0
47 ponedeljak, 30 mart 2009 17:27
Mislilac
Konstantine malo ste poranili sa izdavanjem citulje evropskoj uniji, vi ste ocigledno ubedjeni da ekonomska kriza pogadja samo zapadnu civilizaciju, a da Venecuela, Kina, Kuba i ostatak tog drustva jacaju zahvaljujuci njoj. Krajnje je zanimljivo da neko kome je guslanje o ugrozenom nebeskom narodu profesija optuzuje druge za demagogiju...
Pravi Vuce reci istinu ma koliko ona bila bolna i ruzna jeste istinski patriotizam, za razliku od paljenja ambasadi, rusenja semafora, kradje patika...
E da smo kojim slucajem mnogo ranije postali clanica NATO-a ne bi bismo uopste morali da brinemo zbog Kosova. Ovako zbog "pravih vukova" nas kredibilitet je toliko snizen da razni Ramusi Haradinaji i Naseri Orici mogu da ubijaju Srbe i da neodgovaraju.
Preporuke:
0
0
48 ponedeljak, 30 mart 2009 17:34
Knostantin V
@Mislilac

Zaista se treba pitati kakva je to politika kada na kraju 20-og veka francuske bombe padaju nad Srbijom. Ali to pitanje treba uputiti Francuzima. Francuska je Srbe ugurla u Jugoslaviju polse 1918, Franckuska je pomogla da se 1999 okupira deo Srbije. Naravoucenije: Srbija treba da pocne da razmislja o sovjim interesima a ne da ispunjava zelje bivsih saveznika, jer se to dugorocno Srbiji obija o glavu.
Preporuke:
0
0
49 ponedeljak, 30 mart 2009 17:51
Izrael
Ne znam kako treba da tumačim ono poređenje sa Jevrejima i sa Izraelom. Nemam utisak da je autor Radun, uostalom kao i većina autora ovog sajta, naročito prijateljski raspoložen prema Izraelu i onima koji u njemu žive. Verovatno je reč o ironiji?
Preporuke:
0
0
50 ponedeljak, 30 mart 2009 18:55
vuk, onaj pravi
He, he, ova ti je baš dobra: "Sto se tice postpetooktobarske vlasti, ona je uspela da ugusi pobunu na jugu Srbije (Presevo, Bujanovac, Medvedja)." Ova misao zaslužuje da uđe u crvenu knjižicu drugosrbijanskih mudrosti! Počinjem da beležim, možda kane i neka kinta...
Preporuke:
0
0
51 ponedeljak, 30 mart 2009 20:02
Jovan Janković
Ne menjam svoj "nick", samo sam svojevremeno dodao prezime ... mada sam primetio da još neko pod istim imenom povremeno postuje. Ali, neka, bitan je sadržaj.

Na prizemne napade na sebe neću da odgovaram, navikao sam na antisrpske provokatore na stranim forumima, pa su mi ovi domaći kao mala deca. Ili su, dakle, u pitanju provokatori koji etiketiraju ("druga Srbija") umesto da iznesu nekakve argumente, ili su zaista totalno zaslepljeni i razmišljaju binarno ("prva" ili "druga" Srbija) kao što su nekada stari kompjuterski skeneri prepoznavali tačku: crna je ili bela. Ti si ili NATO, ili si Rus. Tako su i neki Amerikanci, manjeg intelektualnog kapaciteta, na stranim forumima nas posmatrali: ako im napišeš da je bombardovanje siledžijski i primitivan, anticivilizacijski način ponašanja, oni ti prosto odgovore da ti "podržavaš Miloševića". Sa takvima, dakle, ne vredi diskutovati.

Vratio bih se konstruktivnim komentarima... U vreme bombardovanja, dakle rata, smatrao sam da je celu stvar potrebno ozbiljnije sagledavati, napraviti strateške planove delovanja. Ali neko je mislio da je pametnije da se peva na mostovima i kriju tenkovi. Tako se ne vodi rat. Tako se rat gubi.

Mislim da je glavni problem što je stanovništvo,
većinom, bilo nespremno da masovno gine da bi se rat dobio, a bila su moguća samo dva puta: očuvati stanovništvo radi kasnije borbe, kada se okolnosti promene, ili ići na totalni sukob. Amerika, naime, nije neranjiva. Obe opcije su, inače, legitimne i mislim da je bolje bilo što smo se, za sada, povukli.
Preporuke:
0
0
52 ponedeljak, 30 mart 2009 20:09
Jovan Janković
Onoga ko je pominjao Švajcarsku kao zabačenu zemlju, uputio bih da bolje prouči njihovu istoriju, nisu oni bez ratnog iskustva, zbog toga su i napravili jaku i ozbiljnu vojsku koja im garantuje neutralnost.

Konačno, ne slažem se da su današnje vlasti te koje snose isključivu krivicu za sve ovo danas, kao ni administracija predsednika Miloševića za ono ranije. Narod mora mnogo da radi na sebi, svako mora sebe da pogleda u ogledalo i zapita se koliko puta je svoj lični interes stavio ispred državnog ili interesa zajednice (firme u kojoj radi, korisnika usluga službe u kojoj radi, ili stanara zgrade u kojoj živi). Istraživačima iz oblasti društvenih nauka ne bi bilo teško pokazati da je kod nas podređivanje ličnih interesa interesima zajednice veoma retko, a to se mora ispraviti da bismo krenuli napred.

Svojevremeno sam izneo predlog i da se sudovi radikalno reformišu i ustanovi servis opšte pravne pomoći, jer smatram i da bi se većina problema u društvu rešila ako bi se ustanovio sistem u kome bi svako, putem suda, mogao da odbrani svoja zakonom garantovana prava za manje od dve nedelje procedure. Veliki problemi se sastoje iz mnoštva sitnih, a te sitne je moguće rešavati ako svako rešava svoje pred efikasnim sudom. Predložio sam i da opšti društveni autoriteti, poput uspešnih sportista i drugih koje celo društvo prihvata i koji nemaju interesa da se kompromituju "za sitne pare", budu imenovani za počasne arbitre u posebno složenim situacijama koje sudovi ne mogu da razreše. U ovom delu sistema, sudstvu, najviše "škripi". Kad se tu raščisti, cela država će polako početi da staje na noge i onda ćemo ojačati i u spoljnoj politici. Ovako raštelovani, uvek ćemo biti gaženi; naime, treba shvatiti da ako bi se Nemačka sutra ovako iznutra raštelovala, i nju bi neko ubrzo zgazio baš kao i nas 1999. godine.
Preporuke:
0
0
53 ponedeljak, 30 mart 2009 20:38
vuk, onaj pravi
@Konstantin V: Ne samo da će da padne vlada, padaju NVO finansijeri, svi su nervozni, presušuje lova...
Preporuke:
0
0
54 ponedeljak, 30 mart 2009 21:08
Zvonko
Komentar gospodina Raduna je previše emotivan i neargumentovan. Teza da je "voditi neutralnu politiku znak mudrosti" nije potkrepljena ničim ubediljivim osim žalopojki o tome šta je DŽejmi Šej pričao za vreme bombardovanja.

Voditi neutralnu politiku na Balkanu gde svi ulaze u NATO i EU nas vodi u inferiorni položaj u odnosu na druge države regiona. A tako se ne čuva nacionalno dostojanstvo niti se gradi liderska pozicija na Balkanu.

Porediti Srbiju i Švajcarsku po bilo kom uzusu jednostavno je neprimereno. Od stepena uređenosti države, institucija, nacionalnog bogatstva pa do uticaja u svetu. Pokušajte sledeći put da malo objektivnije i manje ostrašćeno pišete gospodine Radun.
Preporuke:
0
0
55 ponedeljak, 30 mart 2009 21:53
Nikola
''Mislilac''
E da smo kojim slucajem mnogo ranije postali clanica NATO-a ne bi bismo uopste morali da brinemo zbog Kosova.

--------

Ovo je najveći dokaz da ''mislilac'' ne posjeduje ni neka osnovna znanja iz geopolitike. Zanimljivo je da se npr niko ne ustane iz kreveta i pomisli: ''idem sad da operišem nekoga, iako nisam ni završio medicinski fakultet, a kamoli specijalizirao hirurgiju'', ali s druge strane svako ''misli'' da može da ''misli o politici'', iako postoji Fakultet POLITIČKIH nauka, koji traje 4 pune godine.
Preporuke:
0
0
56 ponedeljak, 30 mart 2009 22:01
Konstantin V
@Mislilac

Demagože, demagože, vas koncentracija izdaje: ne održavam ja čitulje Evropskoj Uniji, već samo prenosim stavove koji su zastupani ovih dana u Nemčkoj. Koliko se ja sećam ja u svojim komentarima nisam pomenu te zemlje koje vi sa toliko prezira stalno citirate, ja ću i ovog puta da ih izostavim jer one nisu predment rasprave. Ta vaša etiketiranja postaju stereotipna i tipočna za agitatore "druge Srbije" te kao takve bivaju i ignorisana. Ja svhatam vakuum koji bi nastao u vašoj glavi pri pomisli da bi Evropska Unija mogla da nestane, ali takav vakuum ne može da nastane u Srbiji, jer smo mi iz "prve Srbije" spremni da preuzmemo odgovornost za napredak zemlje. Pa da još sublimiram poentu mog prvog komentara: ako za Nemce "Nemačka nema alternativu" tako i za Srbe "Srbija nema alternativu" a što se tiče Evropske Unije to je lepo imati ali baš i nemora ako mnogo košta. A nas fikicija o Evropskoj Uniji zaista mnogo košta, a u kapitalizmu od fikcija se ne živi.

PS: Dole vlada!
Preporuke:
0
0
57 ponedeljak, 30 mart 2009 22:53
Sremica, Sremica
Livadaru: "...da malo plaknu NATO ispod pazuha da ne bi toliko smrdeo." Hahahahahaaaaa! Sjajno! Ne prestajem da se smejem:-)
Preporuke:
0
0
58 ponedeljak, 30 mart 2009 23:04
uzgred
Jes' da liči na frazu, ali neprijatelj zaista ne miruje. Ova Boyana (ponekad i Bojan) poznata je sa Politike onlajn. Nosili smo se onomad, pa je dobro znam.
Preporuke:
0
0
59 ponedeljak, 30 mart 2009 23:09
borisu
''Mi smo toliko slabi da moramo ući u NATO... čak i ako nas ne žele tamo.'' Kako ćemo ući ako nas ne žele? Nije NATO dobrotvorno društvo.
Preporuke:
0
0
60 utorak, 31 mart 2009 00:05
Mislilac
Kosta ja sam pre svega realpoliticar, da kojim slucajem EU ne postoji ili prestane da postoji tada naravno da bih se zalagao za nesto drugo, svaka okolnost zahteva drugacije ponasanje, ali na tvoju veliku zalost EU postoji.
Medjutim, razmisljanje u duhu Kosovo ili smrt koje ti verovatno zastupas ne donosi nista dobro, a niti ti moze vratiti drago Kosovo. A zbog Kosova odustati od Evrope je besmisleno, to je razmisljanje u duhu ako ne mogu da dobijem sve, onda najbolje da ne dobijem nista. A politika je vestina moguceg.
Nikolu ne bih da komentarisem, ocigledno je on dosta ucio i citao, ali nista shvatio. Da je u Republici Srpskoj neko takav na vlasti ona bi odavno bila ukinuta.
Preporuke:
0
0
61 utorak, 31 mart 2009 07:18
The Butcher of Belgrade
'Balkanski Staljin'. 'The Butcher of Belgrade'. 'The Butcher of Baghdad'. Znam da je to nauceno da bi se ponavljalo, ali nije tacno. Zasto je Husein od Ramsfeldovog prijatelja postao najveca pretnja svetskom miru? Tarik Ali, Comski i mnogi drugi govore o tome kakvi su zlocini napravljeni u Juznoj Americi. Cak i danas se vise govori o transformaciji Evrope i Azije, a o talasu nezadovoljstva na juznoamerickom kontinentu se gotovo uopste i ne prica. A bar Srbija ima razloga. Instalisana vlast, protektorat, totalno unistena ekonomija, oslabljena vojska, jaka policija, mediji pod potpunom kontrolom vlasti. Sve podseca na Nikaragvu, Salvador i Cile pre opstenarodnog bunta. I pitanje: Ako je Cavez tako los, zasto ne uspevaju da ga smene legalnim putem? Mozda jedino uz pomoc Otpora i kurseva demokratije u Sekesfehervaru.

Ovo ne znaci da je Milosevic bio dobar, ali price o NATOu, o 'civilizovanoj Evropi' vise ne prolaze ni kod onih koji zaista poznaju samo jedan model news and current affairs; onaj sa B92. Taj model je u koliziji sa realnoscu. Srbija od tih vrednosti mora da odstupi, izuzev ako Srbi ne zele da zive u zabludi. A neke od zabluda su:

1. Da ce Srbi imati singapurski standard ako se drzava smanji na velicinu tog grada-drzave. Nece.
2. Da vlast instalisana spolja radi za dobro sopstvenog naroda. Ne radi.
3. Da su mediji pod potpunom kontrolom vlasti nesto sto je karakteristika (samo) Miloseviceve vladavine. Naprotiv, mediji su danas gori. Pogledajte broj komentara, pogledajte broj posetilaca, pogledajte statistiku o oborenim sajtovima nacionalnih organizacija.
4. Da je rasturanje drzave proizvod nekakve krivice. Naprotiv, samo odlucno suprotstavljanje neprijatelju garantovalo je Srbima jedinu vojnu pobedu, onu koju je ratom izvojevala RS. O metodama se moze diskutovati, ali prethodno bacite pogled preko granice i u nebo, i vidite sa kim su Srbi imali posla.
Preporuke:
0
0
62 utorak, 31 mart 2009 09:11
goran
Mislilac rece da je politika vestina moguceg pa bih voleo da znam sta je to "moguce", ali sto objektivnije molicu ?
I ako moze da mi se objasni pojam "demokratija" i razlika izmedju definicije tog pojma i realnosti koju danas imamo na Kosovu, u Hrvatskoj, Crnoj Gori, i npr. Americi kao jednoj od perjanica demokratije kako sama sebe zove.
Hvala.
Preporuke:
0
0
63 utorak, 31 mart 2009 11:14
kralj-veštac
A gde nas vodi politika "EU ili smrt"? Jedno vreme je i Otomanska imperija bila realnost...I Austro-Ugarska i Treći Rajh...
Preporuke:
0
0
64 utorak, 31 mart 2009 11:40
Knostantin V.
@Mislilac

Kada smo več kod Kosova i Metohije, parafrazirao bih bivšeg nemačkog kancelara Helmuta Šmita koji je na nemačkoj televziji (u maju mesecu prošle godine)izjavio da on smatra da je bombardovanje Srbije 1999 bila u stvari "imperialistička vojna agresija NATO pakta". Kada bi smo dalje ekstrapolirali ovu misao gospodina Šmita i primenjivali na vama kao "realpolitičara" ispašće da ste vi exponent jedne kolonijalističke politike koja se sprovodi u Srbiji. Kao što i sami priznajete, vi ste raskrtstili sa Kosovom i Methoijom zarad političkog merkantilizma. Al nekako život je krenuo drugim putem: umesto da dobijete zasluženu nagradu za odanost vašim kolonijalnim mentorima u vidu: bele Šengenske liste, brdo love iz pristupnih fondova, otvorena tržišta Evropske Unije, dobili ste jednu užasnu aždaju u vidu svetkse ekonmske krize koja će vas i vama slične rastrgnuti na komade (u političkom smislu).
Što se tiče "real politike" učite se na primeru Džordža Buša Mlađeg: i on je bio uveren da deluje u okviru mogućeg kada je napao Irak, iz te politke mogućeg ispade nemoguća misija, pa Amerika se povlači iz Iraka, gubi rat, i pri tome zemlja ostaje u ogormnim dugovima.
Moje reference u odnosu na Evropsku Uniju imale su za cilj da vam skrenu pažnju na to da u srcu Evrope neki racionalno i hldnokrvno razmišljaju o tome kako sebe izvući iz krize bez obzira na druge. Nemci ne pate od dogmtskog slepila kao vi, već realno sagledavaju dali im se isplait ili ne da ostanu u EU ako je pri tome njihov ekonomski opstanak ugrožen. I još nešto: ako Češka ne bude ratifikovla Lisabonski sporazum, može da se oprostite sa pristupom u EU u narednih 10-15 godina. Čvrsto verovanje u EU neće vam biti dovoljno da prebrodite takve prepreke.

PS: Dole vlada!
Preporuke:
0
0
65 utorak, 31 mart 2009 14:03
vuk, onaj pravi
@Konstantin V: Ne vredi, prijatelju, trošiti vreme na kuhinju, nemaju oni argumente, a ni intelektualne kapacitete za polemiku. Vidi se to po njihovom nivou "pismenosti". Ovde se pojavljuju po zadatku, jedni da provociraju, drugi im, kao, kontriraju i u ponečem povlađuju, a sve samo u jednom jedinom cilju - da još malo, dodatno, ispljuju Srbiju i Srbe i, po mogućstvu, autore NSPM. A to može da znači samo jedno i na to Redakcija i mi, čitaoci, možemo biti ponosni: NSPM je ozbiljno počeo da im smeta! Pravi remetilački faktor u nirvani njihovih poltronskih, antisrpskih medija, pogotovo sada, u vreme najveće krize "zapadnih vrednosti", za koje se oni toliko zdušno bore. Neko, pametniji od mene, je rekao da je ova ekonomska kriza berlinski zid zapada. Raspad je počeo, prvom činu prisustvujemo koliko od sutra, kada se na sastanku 20 najbogatijih država na svetu budu čuli prvi disonantni tonovi u odnosu na Ameriku. Kada Evropa počne da se deli i puca po šavu proruskih velikih evropskih država, Francuske i Nemačke i, sa druge strane, proameričke Engleske. Kada Rusija i Kina objasne da ozbiljno misle da svetu treba druga rezervna vakuta i dolaru najave penziju i kada se sa njima slože Indija i Brazil. I, konačno, kada svima postane jasno da je sahrana neoliberalnog kapitalizma neminovna, uprkos čuvenom srpskom centru za izučavanje neoliberalnih "mudrosti" i još čuvenijim neoliberalnim talibanima, srpskim ministrima za maglu i prekrađu našeg državnog bogatstva. Sa verom u Boga i pad poslednje neoliberalne vlade u Evropi! Da dodam, slatko je, i jedine opozicione partije koja učestvuje u vlasti i njenog NVO sektora! Daće Bog i Kriza, pašće!
Preporuke:
0
0
66 utorak, 31 mart 2009 17:47
Mislilac
Kosta, Kosovo je nemoguce prodati, zato sto ga nemamo, nemoze se trgovati sa onim sto se ne posedujete. Da li si ti (pa i pre 17.02.2008) mogao da odes u Pristinu i zapevas "Srpska se truba sa Kosova cuje"? Nisi mogao... svestan si i ti toga jedino sto se ja jedini usudjujem da kazem da je car go, dok se vi ostali divite njegovom odelu. A takvo stanje na Kosovu nije nastalo zbog demokratske vlasti, zna se za cije vreme smo izgubili sve atribute drzave na Kosovu...
Drago mi je sto si pomenuo primer Dzordza Busa, iz negovog slucaja mozes ti nesto nauciti i ko zna mozda razbijes svoje kosovske iluzije...
U jednom ti moram cestitati. Zadivila me je tvoja hrabrost. Ti zelis da izbori budu sto ranije... Izgleda da mislis da bi stranka uspavanog "legaliste" prosla bolje, ili da bi drustvo oko carobnice Radete osvojilo vise, ili mozda SRS 2, pardon SNS, ili bi mozda deca mrtvog Milosevica posle koalicije sa DS presla cenzus? Samo me zanima da li mislis da bi te "zdrave snage" sve skupa prosle bolje nego u maju prosle godine? A i pitanje je da li bi mogli da se dogovore cak i kada bi nekim cudom imali dovoljno...
Preporuke:
0
0
67 utorak, 31 mart 2009 21:38
Jovan Janković
Bojim se da je polarizacija u društvu jako visoka a to je veoma opasno i svakako nije produktivno. Vrlo je malo razmišljanja usmerenog ka rešavanju problema a mnogo se energije rasipa na unutrašnja trvenja dok se država polako topi. Bojim se da smo došli blizu tačke gde je diktatura jedina alternativa nestanku. Kao ilustraciju polarizacije, navešću da sam na ovom sajtu nedavno malo "polemisao" na sledećoj stranici:

http://www.nspm.rs/kolumne-slobodana-antonica/bice-bolje-dogodine.html

Kao što sam ranije napisao, nisam menjao "nick", osim što sam dodao prezime. Moj stil je očigledno isti, nadam se da tu nema dileme. To bi se verovatno moglo dokazati i stilometrijskom analizom. Međutim, ono što je interesantno je da sam tamo označen kao pripadnik tabora "nacionalista" (za ovdašnje diskutante, "prve Srbije") a ovde sada kao "pljuvač Srba" (ili "kuhinje"). Ako se pažljivije pogledaju moji napisi, međutim, očigledna je konzistentnost stavova. Već i sama činjenica da se osoba istih stavova, u zavisnosti da li u istom društvu (kojem i sama pripada) tretira pozitivne ili negativne pojave, promptno etiketira na dva dijametralno suprotna načina, pokazatelj je težnje da se svi u njemu po tom osnovu "kategorišu". Ova polarizacija je jako opasna jer: (1) sprečava društvo da sagleda i ispravi svoje manjkavosti, (2) pogoršava svoje manjkavosti, (3) olakšava antidržavno delovanje neprijatelja jer postaje lako izazvati sukobe koji nikome spolja ne smetaju, a uništavaju društvo iznutra, (4) olakšavaju štetočinama da, na krilima lažnog patriotizma, zloupotrebljavaju sistem i (5) onemogućavaju identifikaciju i eliminaciju stvarnih izdajničkih, u našem slučaju antisrpskih elemenata.

@redakcija: Ako cenzurišete pojedine moje antiameričke izjave, zašto propuštate direktne uvrede tipa "nemaju oni intelektualne kapacitete", "vidi se to po njihovom nivou "pismenosti"", "Ovde se pojavljuju po zadatku", tu su "da provociraju", ... "sve samo u cilju da ispljuju Srbiju i Srbe"?
Preporuke:
0
0
68 utorak, 31 mart 2009 21:43
Mislilac
"Ovde se pojavljuju po zadatku, jedni da provociraju, drugi im, kao, kontriraju i u ponečem povlađuju, a sve samo u jednom jedinom cilju - da još malo, dodatno, ispljuju Srbiju i Srbe"
Kurjace iz ove izjave se vidi koliko je usko i ograniceno tvoje poimanje Srbije. Ti srpstvo ocigledno dozivaljavas kao antiglobalizam, antizapadnjastvo, ratove 90ih, Mladica, Zvezdana Jovanovica... ako jos dodamo da ekonomsku krizu tumacis kao propast kapitalizma moze se videti da si tipican komunista (koji toga verovatno nije svestan)
Lepo sto si pomenuo Nemacku, to je jedna zemlja koja ima uspesnu ekonomsku saradnju sa Rusijom. Takav vid saradnje sa Rusijom bi bio pozeljan i Srbiji, a ne da ih castimo sa NIS-om i da to proglasavamo za sporazum veka.
Preporuke:
0
0
69 utorak, 31 mart 2009 22:38
Konstantin V
@Mislilac

Ko je god gledao češki film "Oteto Kosovo" (bio je na RTS-u pre dve nedelje) mogao je da čuje da su Česi upotrebili izraz "okupacija". Za Čehe je potpuno jasno da su Kosovo i Metohija okupirani, i nama iz "prve Srbije" takođe je to jasno. A svaka okupacija je privremena. Uzgred budi rečeno to i jeste lekcija koju su Amerikanci naučili u Iraku.
Što se tiče hrabrosti, zante kako se kaže: "Život nagrađuje hrabre." Zato: Pada vlada, pada vlada, pašćete i vi sada!

PS: Dole vlada!
Preporuke:
0
0
70 sreda, 01 april 2009 10:55
Konstantin V
@vuk, onaj pravi

Jasno je meni koja je njihova namena ovde. Oni nama zapravo trebaju da služe za stilske vežbe.
Preporuke:
0
0
71 sreda, 01 april 2009 22:08
Branko Radun
Zahvaljujem svim komentatorima, kako onim koji se slažu sa mnom, a još više onima koji se ne slažu. Jer su oni koji se sa mnom ne slažu oko ulaska u NATO nisu izneli dovoljno jake argumente da potkrepe svoje pronatovske tvrdnje i težnje. Tako su me još više učvrstili u uverenju da mi ne treba da uđemo u vojni savez koji nas je bombardovao. Hvala na brojnim komentarima koji mogu da mi posluže kao polazište za neki naredni tekst. U to ime srdačno vas pozdravljam.
Preporuke:
0
0
72 četvrtak, 02 april 2009 11:41
mačak, onaj pravi
Primer čistog spinovanja jeste poređenje NATO i Otmanske imperije. NATO je postojao i tada, kroz savez zapadnih - krstaških vladara, viteških redova uz pokroviteljstvo katoličke Crkve. Krstaški pohod Ugarskog kralja Vladislava i Janka Hunjadija 1444. je okončan potpunom katastrofom tadašnjeg NATO-a. Neumesno poređenje NATO i Otomanske imperije je jadni pokušaj manipulacije istorijom. Savremeni NATO je preuzeo doktrinu, ideologiju i simboliku krstaša i katoličkih viteških redova. Pogledajte coat-of-arms NATO-a. Hospitalski krst, malo redizajniran. Kao i u Srednjem veku, potrebne su im teritorije, utvrde, vazali i strateška mesta u pljačkaškom pohodu na Istok. Lepo je vizantijski letopisac rekao: "Prvo dolaze krstaši, pa bankari, pa misionari." To smo osetili na sopstvenoj koži. Surogat-država Kosovo jeste savremena krstaška tvorevina.Zato neće opstati.
Dugotrajna i presudna borba za opstanak Srba vodi se i na simboličkoj ravni. To ovdašnji "kulinari" znaju i koriste. Ali, polako ponestaje klinova za čorbuljak, zamućene kaše sve su bljutavije.
Hvala Vam g-dine Radun na jasnim tekstovima i pitanjima koja otvarate.
A ti, "Som borac" hrestomatiju u šake, pak "večeraj očima".
Preporuke:
0
0
73 četvrtak, 02 april 2009 13:44
vuk, onaj pravi
Evo jednog "malog" razloga da Srbija nikada ne postane članioca NATO pakta: "Bojana Tošović imala je samo 11 meseci i tri dana kada je 11. aprila 1999. godine bombardovano Merdare. Ujutro, u trenucima kada se većina dece sveta raduje suncu i novom danu, prekinut je život ove bebe, prve žrtve deteta NATO agresije. Stradala je u svojoj kući u naručju oca Božine.
Mama Marija Tošović, opisujući stradanje deteta i supruga, za “Novosti” je ispričala: “Božina nije mogao da zaspi. Stalno je gledao kroz prozor. Govorio je: “Neće valjda noćas da udare”. Onda je otišao do krevetića, pokrivao Bojanu. U neko doba noći, preneo je naše prvo dete iz krevetića i stavio između nas. Spavala je tako do jutra, kada je počelo bombardovanje, a naša kuća pogođena. Božina je telom pokušavao da zaštiti ćerku. Oboje su, u trenutku, bili mrtvi."
Preporuke:
0
0
74 četvrtak, 02 april 2009 13:47
vuk, onaj pravi
Evo još jednog "malog" razloga da Srbija NIKADA ne postane članica NATO pakta: "...12. aprila, raketiran je voz na mostu u Grdeličkoj klisuri. Među putnicima je bio i šestogodišnji Branimir Stanijanović, iz Aleksinca. Ugljenisano telo ovog dečaka nađeno je tek 15 dana posle napada...".
Preporuke:
0
0
75 četvrtak, 02 april 2009 13:57
vuk, onaj pravi
Znam da našim drugosrbijancima neće biti dovoljna dva mala razloga koja sam izneo u gornjim porukama protiv članstva Srbije u NATO paktu. Evo zato još jednog "malog" razloga, ovoga puta specijalno za drugu Srbiju: "16. aprila ubijaju Irenu Mitić (15). Život je izgubila na njivi, dok je u svom selu Ribince kod Vranja pomagala ujaku u sejanju kukuruza. Istog dana u bombardovanju Vranja stradala je i Milica Stojanović (12).“Samo smo imali Milicu. Dugo smo je čekali i dočekali u mojoj 33. godini života, posle osam meseci provedenih u bolničkom krevetu”, rekla je “Novostima” Anka Stojanović, Miličina mama. “Suprug Bora i ja smo živeli za naše dete. Sada nemamo za koga da živimo.”Nekoliko dana posle, pod bombama NATO završio je život i Dalibor Tasić (14) iz vranjskog sela Soderce, sin jedinac Srboljuba Tasića. NATO bombardovanje Surdulice, 27. april. Pod ruševinama, u skloništu porodične kuće u Čubrinim livadama ostali su, zagrljeni sa roditeljima, brat i sestra Miljana (15) i Vladimir (12) Milić. Stradao je u istom trenutku i njihov rođak Miomir Milenović (17). Iz reportaže našeg lista, objavljene sutradan, izdvajamo: “Dva projektila su napravila krater prečnika deset metara. Iz njega izvlače delove stradale dece i u platnene zamotuljke pakuju ono što je preostalo od njihovog malenog života”. U danu stradanja Milića iz Lipljana stiže vest da je u napadu na ovaj kosmetski gradić ubijena devojčica Dragana Dimić. Da i u drugim gradovima Kosova ima poginule dece: srpske, romske, albanske. Bombe ih nisu razdvajale. U napadu na izbegličku kolonu u Koriši kod Prizrena, Crveni krst Jugoslavije beleži da su “porodice Bahrije Ahmetaja i Ramadana Hasnaja izgubile u ovom napadu više od petnaestoro dece od 2 do 12 godina”."
Preporuke:
0
0
76 četvrtak, 02 april 2009 20:04
Jovan Janković
Prvo, komentar gospodinu koji se krije iza pseudonima "vuk onaj pravi" i aktivno demonstrira veliku hrabrost na rečima. Srbija nije samo Vaša zemlja. Moja je koliko i Vaša. Iznad mojih glava su smrt sejali NATO bombarderi kao i iznad glava ostalih građana ove zemlje. O tome da li će se ući u NATO ili bilo gde drugde, pitam se i ja koliko i Vi. Znam da Vam to ništa ne znači, ali ni ja ne podržavam ulazak u NATO, pri čemu mislim da to sada nije važno jer nas ionako tamo neće.

Drugo, komentar autoru članka. "Časopis za političku teoriju i društvena istraživanja" ne treba da se bavi time da li ste Vi manje ili više čvrsto uvereni da ne treba da se uđe u NATO. Kao što se od istraživanja u prirodnim naukama očekuje da "od države sa drvenim ralom naprave državu sa nuklearnim oružjem" (da parafraziram Čerčilovu izjavu o Staljinovom delu), tako se i od istraživača u oblasti društvenih nauka očekuje da ponude rešenja na nagomilane socijalne, ekonomske i političke probleme. Drugim rečima, kod nas su najviše zakazali oni koji se bave politikom, ekonomijom i srodnim naukama. Nije ni čudo: kad bi se lekari, u svojoj oblasti, bavili samo pitanjem da li treba ući u Svetsku zdravstvenu organizaciju (koja je možda isprobavala na nama neke lekove a nije smela i sl.), a ne lečenjem bolesnih, svi bismo pocrkali od kuge i kolere. Autori komentara su ti koji mogu sebi da dozvole da vrte opšta mesta i ponavljaju svima poznate stvari, a ne autori stručnih članaka. Osim ako NSPM ne doživljavate kao tabloid (?)

Na kraju, još jedna poruka redakciji. Vidim da sada puštate i uvredljive dosetke i pošalice tipa "Som borac". Nije toliko bitno što ću ja manje ceniti Vaš časopis zbog toga, nego razmislite koliko i kako to utiče na obrazovanu publiku uopšte i ko će ostati da vas čita ako tako nastavite.
Preporuke:
0
0
77 petak, 03 april 2009 13:20
mačak, onaj pravi
@Jovan
Lako je "vuku, onom pravom" da bude hrabar, jer iznosi činjenice".I to je ono što Vam Smeta. Datumi, imena pobijenih, tačne lokacije...Šta Vas od toga podstiče da tvrdite da "vuk, onaj pravi" demonstrira veliku hrabrost na rečima?
Vaša empatija i saosećanje sa ostalim građanima bombardovane zemlje je neubedljiva: "Iznad mojih glava su smrt sejali NATO bombarderi..."
O ulasku u NATO kažete da se ne pitate ni Vi, ni ostali. Pa u tome i jeste problem. Treba da se pitamo! Šta to znači? Pošto nas niko ništa ne pita, treba još da volimo agresora i ljubimo se sa njima? Da se pomirimo sa okupacijom, misionarenjem i istrebljenjem? Šta nam to poručujete, Jovane? Još velite da ne podržavate ulazak u NATO, jer nas ionako tamo neće. Ali, da nas hoće, Vi bi to podržali?
Još jezuitski zaključujete da to nije ni važno, kao da to pitanje ulaska Srbije u krstašku mašinu nema istorijsku težinu i jezive posledice na moral, duh i kolektivno sećanje sledećih generacija.
Autoru članka prebacujete trivijalne stvari. Potom malo citata, pa još magle, pa kuga, pa kolera, pa lekari...Na fini, svilen način, tobož blagonaklono, tvrdite da autori komentara "vrte opšta mesta i svima opšte poznate stvari" te podmećete da autor članka nije pozvan da se izjasni o suštini onog što je predočio? Želite da pomislimo da autor nije stručan. Suptilno omalovažavanje komentara, doživljaj (kroz dilemu) NSPM-a kao tabloid jeste distorzija, mimikrija, spinovanje.
Smrtonosno ste ozbiljni. Vas je uvredila majušna praznina koja je nesrećno podelila jednu reč (ah, ova stara tastatura!). Mislite li da mene ne vređa praznina Vaših komentara? Praznina između pamučnih, mekih reči i sporog toksina koji treba da poništi žrtve, sećanja na bombe, da diskredituje i ponizi neistomišljenike, kojima ne prija Vaša "kuhinja".
Elem, završili ste uzvišeni komentar malom pretnjicom: "ko će da vas čita..."Ko je sad hrabar na rečima?
Uostalom, pogledajte "semafor" - brojčanik na dnu strane.
Preporuke:
0
0
78 petak, 03 april 2009 14:38
vuk, onaj pravi
Prvo, još „nekoliko malih razloga“ u prilog stava da Srbija nikada NE treba da uđe u NATO. „Promišljajući suštinu NATO bombardovanja Jugoslavije u proleće 1999. godine, Mihailo Pavlović, književni kritičar, zaključio je: “Tehnološki najsavremeniji avioni poleću iz vojnih baza da bi pogodili cilj - našu decu”. Dečaci i devojčice u Srbiji i Crnoj Gori svih jedanaest nedelja bombardovanja bili su meta projektila ispaljenih ispod krila “Milosrdnog anđela”, kako je, koje li ironije, nazvana akcija u kojoj je, prema podacima Jugoslovenskog komiteta za saradnju sa Unicefom, stradalo 79 dece.“ Drugo, gospodinu kome su NATO bombarderi sejali smrt inad glave i koji zato aktivno ne podržava ulazak u NATO, osim u iznetim stavovima na stranicama NSPM. Elem, Vaše otkriće da je Srbija NAŠA i da se svi pitamo o eventualnom ulasku u NATO je sasvim dovoljno za početak. Navikavajte se da se takva krupna pitanja, sa nesagledivim implikacijama, mogu rešavati u demokratskom društvu samo jednim načinom i putem – širokom javnom raspravom i kao krunom takve rasprave, referendumom. O tome se na ovim stranicama slobodno raspravlja, za razliku od ostalih poslušničkih medija, u tome je razlika i kada je Statut u pitanju, kao i bilo koja ne demokratska odluka ove nenarodne vlade, koja nas direktno vodi u propast. Kao što ste se i sami uverili, pružena Vam je mogućnost da objasnite svoje stavove, kao i meni i ostalim čitaocima, samo što ovde zaključke ne donosi partijski komesar, već svako slobodno zaključuje svojom glavom, vagajući argumente za i protiv. I samo da dodam, uprkos Vašem cenjenom mišljenju,“časopis za političku teoriju i društvena istraživanja“ TREBA da se bavi temom mogućeg ulaska Srbije u NATO pakt. A pošalice, pogotovo ako napipavaju nečije tragove, ne treba cenzurisati. Naprotiv!
Preporuke:
0
0
79 petak, 03 april 2009 20:50
Jovan Janković
Za vukove i mačke:

Citat: "O ulasku u NATO kažete da se ne pitate ni Vi, ni ostali". Ne, ja sam rekao da se ja pitam koliko i ostali, uključujući i vas dvojicu. Ne čitate pažljivo. "Suptilno", "fino", "tobož blagonaklono" ... ja to zovem drugačije: civilizovano. Stav možete izneti na primitivan način, rekavši nekome da je "nepismen", "som" i sl. a može i kulturno. Obično, ko ne ume kulturno, pokušava svoje argumente da "ojača" primitivizmima, kako bi ih naglasio. Bolje bi vam obojici bilo da primetite kako moćno i ubitačno, a istovremeno bez trunke primitivizma, svoje stavove (slične vašim) iznose Brana Crnčević i Matija Bećković, pa da nešto naučite od njih.

Inače, nije mene uvredila ta, navodno slučajna, praznina (tvrdnja da je to bilo slučajno vređa inteligenciju prosečnog čitaoca). Mene vređa seckanje onog što ja napišem, u delovima koji su nesrazmerno benigniji u pojedinim ocenama, a istovremeno puštanje prizemnih uvreda. Redakcija je tu prazninu mogla da popuni, valjda bar njihova tastatura bolje funkcioniše? Ali u redu, poslednji komentari su mi, priznajem, "prošli" bez izmena.

Ako biste malo pregledali unazad, videli biste da prilično dugo pratim NSPM i postao sam prirodno osetljiv na sve znake "tabloidizacije". Valjda zato što sam navikao na kvalitet članaka g. Antonića i g. Vukadinovića. G. Antonić uvek navede argumente i reference, što čak i po obliku odgovara stručnom tekstu. Brojci na "semaforu" sam i sam prilično doprineo, mislim sa više od 1000, ne računajući one kojima prosleđujem tekstove.

Primer argumentovane kritike i kvalitetnog odgovora, može da se vidi na:
http://www.nspm.rs/ekonomska-politika/ja-boris.html

G. Pavlović, koga jako poštujem, odgovorio je na moju kritiku i ja sam zadovoljan odgovorom. Nije rekao da sam som (zamislite!). Uvek nudi konkretna rešenja, a kao i ja, u svojoj branši RADI. Ne priča prazne priče.
Preporuke:
0
0
80 petak, 03 april 2009 21:05
Jovan Janković
A sada, nešto o suštini. Naša zemlja, koja se ne tako davno zvala Jugoslavija, bila je u sličnim iskušenjima i ranije. Pedesetih godina XX veka, nakon čuvene "rezolucije Informbiroa", bili smo na korak od rata protiv Rusa. Njih je trebalo da vodi čuveni general, iz drugog svetskog rata, Žukov. Tenkovi su već krenuli, a sukob je izbegnut slučajno, zbog eskalacije rata u Koreji na koju je SSSR morao da reaguje. Tada su se Rusi i u Srbiji krajnje osiono i obesno ponašali, baš kao danas Amerikanci. U našoj zemlji, ljudi su se delili na "Ibeovce" (pristalice Informbiroa, odnosno Staljina) i pristalice Broza. Onda je ta polarizacija dovela do međusobnog razračunavanja sa masovnim egzekucijama, montiranim suđenjima, Golim Otokom itd. E ZATO sam protivnik polarizacije u zemlji, samo što vi to ne razumete jer poznajete samo najnoviju istoriju. TO su moji argumenti. Hoćete da se to ponovi? I to samo pola veka kasnije? I to opet zbog stranog faktora? Nije vam dosta partizana i četnika i drugih podela? Hoćete sukobe, da Srbi opet masovno ubijaju jedni druge?

E sada ja to treba da zaboravim i prihvatim Ruse kao braću, jer, eto, nema više Staljina. To je isto kao što nema više Klintona, sad je tu Obama, pa treba da prihvatim Amerikance. Change, je l' tako? Naravno da neću ni jedne ni druge. A vaš problem je što vam istorija počinje 1999. kao što je jugo-komunistima počinjala 1941.

Moje mišljenje je, dakle, da nas veliki paktovi gaze kako njima odgovara i da treba da uradimo ono što nam je, u datom trenutku, u najboljem interesu. Zato sam rekao da se svojevremeno trebalo držati potpisanog sa Nemcima, a ovde je SREĆA što nas sada neće u NATO-u. Problem bi bio da se sukobe sa Rusijom, a mi geografski izolovani u NATO zoni. Valjda to razumete? Pogledajte geografsku mapu.
Preporuke:
0
0
81 petak, 03 april 2009 21:12
Jovan Janković
Od autora očekujem, kada piše na ovu temu (NATO), npr. konkretne predloge koraka u spoljnoj i unutrašnjoj politici. Šta je to konkretno što nam je u najboljem interesu i zašto? Sa obrazloženjem! A ne da mi opet priča da me je NATO gađao, kao da ja to ne znam bez njega... I bez vas koji očigledno niste bili u vojsci kad ne znate koliko je korumpirana, trula i puna poltrona. I to je problem koji zahteva konkretna rešenja. Vi to tumačite kao da ja nekoga mrzim, a ja kažem da je to problem koji treba da se rešava. To je i suština moje kritike autoru. Kad mi neko priča nešto što misli da želim da čujem, a vidim da to ne odgovara istini, mislim da hoće da me prevari. To mislim o trgovcu, saradniku na nekom poslu ili bilo kom drugom. Isto mislim i o onom ko mi priča da je vojska uspešno branila zemlju i da se odlično pokazala, a ja bio tamo i video kako to izgleda... Jedan deo mojih komentara, koji je cenzurom odstranjen, sadržavao je moje konkretne predloge akcija u okviru otpora agresoru u vreme rata 1999. To smatram konkretnim. Ovi su to cenzurisali, zato što ne izgleda lepo. E pa, gospodo, rat ne izgleda lepo.
Preporuke:
0
0
82 petak, 03 april 2009 21:49
ZORAN1931
Niko se od beogradskih vlastodržaca niti jednom nije usudio da onako pošteno,nešto žestoko skreše u brk američkim banditima.Dara je odavno prevršila mijeru.Vrijeme je da srpski narod izađe na ulice i skine sa vlasti diktatora.
Preporuke:
0
0
83 subota, 04 april 2009 01:28
Kratko
Dovidjenja. Do oslobodjenja.
Preporuke:
0
0
84 subota, 04 april 2009 09:23
Kurir Boško
#vuk onaj pravi
CITAT: Evo i za „kurira“ jednog pitanja, u cilju razvijanja "humanitarne polemike". Možda nam on odgovori kada već mentor neće da nas udostoji. Kako bi NATO opravdao tu vrstu humanitarnog bombardovanja naših termoelektrana, pre svega u svojoj javnosti, kada se zna da francuski predsednik nije dozvolio rušenje beogradskih mostova?

NATO ne bi ništa pravdao, a i zašto bi ?
Kome se razbojnik pravda?

Možda Đinđiću koji javno poziva da se bombaruje Srbija?

Svi su se ti ``otporaši`` i ``građanski pokreti`` pritajili dok je rat trajao!

Moje razmišljanje ide u pravcu - da proverimo da li mi trebamo Rusima?

Ukoliko je odgovor ``DA`` - mi kao narod dileme ne bi trebalo ni jednog sekunda da imamo i da uložimo i dušu i snagu u tom pravcu !

Za ``MOŽDA`` - smatram da ne bi trebalo da rizikujemo još neku bedu na vratu. Sa ovim ``NATO demokratama`` na vlasti ionako prestajemo da postojimo, makar nas neće fizički likvidirati, nego samo najdemokratskije ``prevaspitati``.

Svakako sami ne možemo. A ako se Rusi slože, umemo mi i sami na najdemokratskiji način da počistimo sopstveno dvorište. Još kako!
Preporuke:
0
0
85 subota, 04 april 2009 09:27
Klijent drzava
Gospodine Jankovicu,

Akademske diskusije na stranu, Srbija nikada u svojoj istoriji nije bila ruska klijent drzava. U posednjih devet godina Srbija je klijent drzava jedine preostale supersile, ali od toga nema koristi iz strateskih razloga kao Japan, Juzna Koreja ili Filipini. Vladajuci rezim u Egiptu, na primer, ima koristi od svoje spoljne politike koja se protivi stanju 'arapske ulice', ali osim nedostatka demokratije kod kuce, ne vidim da su se granice Egipta bitno promenile. U Srbiji, licna korist vladajuceg rezima postaje jedina 'pozitivna tacka' u politici samounistenja. Da, svi u Srbiji trpe zbog licne koristi jedne male grupe koja favorizuje proZapadnu politiku. Ovo je toliko apsurdno da znamo sta bi se dogodilo u drugim zemljama da na vlasti imaju takvu 'elitu'; pogledajte ozbiljne drzave, od SAD do Kine, od Izraela do Irana. Kod nas (pogledajte tekstove o medijima na ovom sajtu) se usled nedostatka novca daju direktive da eskadrone propagandista od sada finansira - drzava. Srpski poreski obveznik finansira medije koji perfidno izvestavaju o stanju drzave, nacije, unose konfuziju, i otvoreno podrzavaju njenu dezintegraciju, sire defetizam i ne postuju osnovne profesionalne standarde.

Cini mi se da je Toma Vucic je svojevremeno u Sovjetu rekao da se neko od njegovih borio u Prvom srpskom ustanku a da nije znao da Rusija postoji. Vremena se menjaju sami ne mozemo. Danas mi je jasno samo jedno; Rusi su strahovito ljuti na Srbiju i Srbe jer trpe ovakvu vlast koja ih svugde, na svakom koraku (KiM, NIS) ponizava. A narod zna da bi mnoge stvari bile drugacije da imamo malo jaca ledja. Za pocetak, Kosovo bi jos bilo u igri, a fasizam na severu koji jaca iz dana u dan i koji ce se zavrsiti secesijom, kad tad, nikada ne bi promolio glavu. Ne zelimo da budemo bliski nama bliskim Slovenima, ali cemo biti sluge onima koji nam nikada nisu bili bliski. Posle 'pada' Vojvodine, Srbija ce postati hrvatska klijent drzava. Da li Vam je to prihvatljivo?
Preporuke:
0
0
86 subota, 04 april 2009 13:10
vuk, onaj pravi
1.Moram odmah da priznam da su moji „mali“ razlozi protiv ulaska Srbije u NATO, koje sam se usudio da navedem, pobijeni! Prvo od strane „milosrdnog anđela“, a sada, evo, i od gospodina koji poznaje, za razliku od mene, srpsku istoriju od pre pola veka i ovu noviju, od pre deset godina, kada je branio Kosovo. Od srpske vojske, korumpirane, trule i pune poltrona. I nas ostalih, hrabrih na rečima, koji smo se sakrivali iza(od?) njega, te vojske i „milosrdnog anđela“. Pa se još usuđujemo da budemo protiv ulaska Srbije u NATO! Ali, sve to ionako nismo razumeli, zbog cenzurisanja njegovih tekstova. Interesantno, gospodin koji se žali na cenzuru istovremeno u svojim komentarima priziva istu, naravno za svoje oponente!? Dakle, ne znam da li da počnem od glave ili od repa, jer iz tog galimatijasa nije lako izvući početak i kraj, ali gospodinovi komentari zaslužuju da budu detaljnije razmotreni i, svakako, žigosani! Kao primer pogubnosti drugosrbijanskih pogleda, dakako po Srbe i Srbiju. Da počnem sa Žukovom. Ako sam dobro razumeo, krene on sa tenkovima pravo na Beograd, gde su ga, naravno, jedva čekali zli Srbi (neki sa cvećem, a neki sa protivoklopnim naoružanjem), ali ga onda Staljin okrene na Korejance i tu ti se mi izvučemo od pogibije. Zato ne treba sa Rusima! 99. Amerikanci bombarduju Srbiju i ubijaju nedužnu decu. Zato treba sa Amerikancima! Jer, Rusi nam nisu mislili dobro, samo su nas „kimildžongovci“ spasli pogibije, a Amerikanci nam misle dobro, samo su nas malo ubijali, naročito dečicu, iz čiste ljubavi i milošte. Jel´ tako? Jeli to taj veliki razlog koji pobija moje „male“ razloge? Da li sam dobro razumeo poruku istoričara, borca za slobodu i protiv korupcije? Zabrinutog da ne ostanemo u NATO okruženju, a u prijateljskim odnosima sa Rusijom! I zato smo svojevremeno trebali sa Nemcima! Da priđemo nacizmu i pobijemo svoje Jevreje, Cigane, možda i sami sebe, i da na kraju izgubimo rat...Mislim, jer su Nemci bili protiv Rusa, zar ne?
Preporuke:
0
0
87 subota, 04 april 2009 13:22
vuk, onaj pravi
2.Inače, da budem jasan, mimikrija nije bila uspešna! Od ukupno osamdesetak komentara, gospodinu je objavljeno jedanaest i to veoma dugačkih, rekao bih najdužih(sic!), pa ako njima pridodamo i tri komentara iz tog Sombora (za koje je, vidimo, posebno zainteresovan i zabrinut), teško je poverovati da je ostao neshvaćen i, pogotovo, nedorečen!? Pre će biti da se radi o stereotipu, preuzetom sa njegovih omiljenih, politički korektnih medija, gde se „antiprotivni“ komentari jedino uspevaju da provuku uvijeni u šarene hartijice i zašećerene oblande. Ako niste primetili do sada, evo da Vas ja obavestim. Na ovom sajtu se to ne mora raditi! Mislim, nije potrebno prikrivati svoje prave stavove. Ne morate se predstavljati kao glasač Koštunice, da bi Vam objavili komentar! Nije potrebno glumiti naučnika. Nije važno ostavljati utisak zabrinutosti za Srbiju. I „tabloidizaciju“, politički ne baš mnogo korektnog NSPM. Bitni su argumenti, bili oni mali ili veliki! Ja, evo, javno priznajem, da ste moje „male“ pobili vašim velikim argumentima. Ali, ja ću svejedno nastaviti da ih svuda i u svakoj prilici navodim! Uprkos „malenkosti“, njihove i moje. Znate li zašto? Da ih takvi kao Vi, uprkos beloj listi, bezalternativnim integracijama i američkom medu i mleku, nikada ne zaborave! Evo, zato, još jednog malog, najmanjeg razloga zašto Srbija NE treba da uđe u NATO. „Stradala i beba: Maj 1999. godine, napadi NATO avijacije, uprkos upozorenju da su žrtve i deca - ne prestaju. Sedmog maja, bombe padaju na Niš, i na pijaci pogađaju i studentkinju medicine Ljiljanu Spasić, u sedmom mesecu trudnoće. Stradala je i Ljiljana i njena beba.“
Preporuke:
0
0
88 subota, 04 april 2009 13:44
vuk, onaj pravi
3.Sada bih se dotakao vojske. Dakako, one korumpirane, trule i poltronske, koju ni Vi lično niste uspeli da spasete od strašnog poraza. Ako ste, kao što se samohvališete, „na strašnom mestu postojali“, onda i sami znate da se srpski vojnik na Kosovu nije povio, ni pomerio, pod danonoćnim NATO bombardovanjem. Čekali smo i, nažalost, nismo dočekali neprijatelja, da mu malo...Naravno, svako na svoj način. Vi u rovu, ja i moj mačak na rečima. Tu smo jači. Naš je problem što se ne sećamo somboraca, a bogami ni dvojkaša...Da smo se onda družili, možda bi nam sada bila jasnija ta velika potreba za zajednicom, sa onima koje smo tri debela meseca gledali preko nišana!? Dakle, potražite si statističke podatke, dostupni su, bukvalno, svakome! A možete čitati i malo težu literaturu o tome, dakako izvan NATO propagande. Vojska koja je imala gubitke koje je imala i koja se nije pomerila sa granice koju je branila dok nije dobila naređenje, i pored pretnje 150000 NATO vojnika, Albanaca, mudžahedina i terorista, nije izgubila rat! Uvrede tu ne pomažu! I vrapci na zapadu znaju za poruke generala Pavkovića i Lazarevića da vojska može još dugo da izdrži i da spremno čeka kopneni upad NATO trupa na kosovsku teritoriju. Znaju i za veliko iznenađenje u NATO štabu i Klintonovom kabinetu, kada je Milošević prihvatio „finske“ uslove. I još većeg iznenađenja, kada "uništene" tenkovske brigade, i pored traženja sa lupom, nisu pronađene! Zna se i za količinu preostale tehnike PVO, koja ipak nije bila uništena drugog, a ni poslednjeh dana bombardovanja. A tek vojnički uredno, organizovano i dostojanstveno povlačenje, da ne nabrajam više. Boli! Zna se ko je predao Kosovo njima na (ne)milost i da vojska sa tim nije imala ama baš ništa. Zašto je predao, reći će istorija. U svakom slučaju, pljuvanje i besramno vređanje oficira i vojnika koji su časno branili Kosovo NIJE argument za ulazak Srbije u NATO. Ali jeste "veliki" argument, koji pobija sve one moje „male“... Ponovo!
Preporuke:
0
0
89 subota, 04 april 2009 13:46
Jovan Janković
@Klijent drzava

Složio bih se sa većim delom onoga što ste napisali, pa ne vidim ni zašto ste tu repliku uputili meni (?) Ako mislite na period Informbiroa, to sam pomenuo kao ilustraciju zašto mislim da treba izbeći besmislene uvezene podele (koristio sam izraz "polarizacija") koje dovode do unutrašnjih sukoba, slabljenja države i međusobnog obračunavanja Srba, uključujući i likvidacije. To da "znamo šta bi se desilo u drugim državama" kada bi pošli našim putem, i sam sam napisao ranije, rekavši: "Ovako raštelovani, uvek ćemo biti gaženi; naime, treba shvatiti da ako bi se Nemačka sutra ovako iznutra raštelovala, i nju bi neko ubrzo zgazio". Uporno pokušavam da ukažem da Srbi treba da energiju usmere u izgradnju države, sistema, počev od neposredne okoline, pa do nivoa države, umesto da se međusobno optužuju i likuju nad tuđim porazom ("videćeš ti kad mi dođemo na vlast..."). Mnogi likuju što Amerika slabi, a Kina jača, kao da će ta Kina da dođe da podeli kolač sa nama (?) Pa i ta Kina, ako bi zamenila Ameriku na mestu jedine svetske supersile, ne bi se libila da nas napadne ako bismo joj se našli na putu. Onda bi, hipotetički, Amerika deklarativno bila uz nas, pa bi onda došli "neki novi klinci" koji bi, simplifikovano gledajući stvari, pričali kako je Kina zla i nepravedna a Amerikanci su naši drugari. Kao što danas pričaju za Amerikance, a zaboravljaju Informbiro od pre 50-tak godina.

Rusi su, ja mislim, sasvim svesni da među Srbima imaju više podrške od Zapada. Nisu oni glupi, njihovi obaveštajci znaju posao. Ali, posle decenije sankcija i, na kraju, ratnog obračuna sa Srbijom, Zapad je uspeo da instalira marionetsku vlast i Rusi sad nemaju prava da se ljute. Štaviše, taj sukob 1999. im je dao prostora za disanje da se malo oporave. Od svih drugih država i naroda, mi smo poslednji na koje treba da se ljute.
Preporuke:
0
0
90 subota, 04 april 2009 13:48
Jovan Janković
Na kraju, u vezi Vaše opaske o neizbežnoj secesiji, nadam se da će Srbija ipak smoći snage da odbrani svoju teritoriju i pored silovitih nasrtaja, naravno uz rusku pomoć. Zato bih voleo da se unutrašnje tenzije smanje i da ovi, što bi da se obračunavaju sa drugim Srbima, malo smire doživljaj. Bojim se da je neprijatelj i dalje mnogo jači od nas i nadam se da će Rusi, ovog puta, konačno odlučnije stati uz nas u toj odbrani. Ne mislim samo na prazne priče u SB UN, već na ponudu konkretne (i obimne!) vojne pomoći za odbranu teritorije, ako Mađarska, pod okriljem NATO, postane suviše agresivna. Kao i u slučaju Gruzije, mislim da Rusi moraju konačno da prelome da li će i dalje po starom, ili će da se odlučno postave. Zapad je pitanje situacije u Srbiji, kao i u Gruziji, doveo do kraja, tako da za Ruse više nema "srednjeg puta". Ako se odluče da brane svoje interese ovde, to ćemo znati i po tome što će početi finansiranje proruskih NVO, medija i sl. Za sada, ja to ne vidim. To je, na kraju, njihova strateška odluka. Činjenica je da više ne možemo sami da se odbranimo od tolike sile, možemo samo da prolongiramo razrešenje.
Preporuke:
0
0
91 subota, 04 april 2009 14:13
vuk, onaj pravi
@Kurir Boško: "NATO ne bi ništa pravdao, a i zašto bi ? Kome se razbojnik pravda?" Svojoj sopstvenoj razbojničkoj družini! Da je u bandi bilo saglasnosti, poslušali bi one koji su zagovarali rušenje Đerdapa, beogradskih mostova, termoelektrana...Znamo dobro da je bilo takvih ideja već posle desetak dana bombardovanja, ali isto tako da to nije moglo da prođe u komandnom lancu odlučivanja, kao što znamo da su oni po kopnu mogli da uđu isključivo u "iračkoj varijanti", znači samo Englezi i Amerikanci, ali da ta varijanta nije odgovarala Klintonu. Šteta, tu smo ih čekali i, nažalost, ne dočekasmo...Ko je makar jednog vojnika od kosovskih junaka upoznao, zna kakvo je raspoloženje bilo dole - i zubima bih i klali, do poslednjeg! Nego, problem nije među nama, nego među mentorima. Njima odgovaraju argumenti tipa, "šta bi bilo, kad bi bilo". Na osnovu takve "argumentacije" oni grade svoje nebuloѕne priče koje, u svojoj suštini, imaju samo jedan jedini cilj - da se, po ko zna koji put, popljuje nešto srpsko, nešto sveto Srbinu, da se isprovociramo, da nas izvređaju još jednom, da se dokazujemo sa nedokazivima...Moja namera je bila da vam na to ukažem, ništa više. Izvinjavam se na nespretnosti, ali i sami znate, "što je brzo, to je kuso". Nekada su tipke brže i od misli...Pozdrav.
Preporuke:
0
0
92 nedelja, 05 april 2009 20:41
boris
Srbija je na kolenima, patrijote se kao nedaju NATO/u a ovi evropejci bi kao da udju, al da se to ne zna. Svi se nesto foliraju i femkaju. Srbija propada.
Preporuke:
0
0
93 ponedeljak, 06 april 2009 12:45
Draginja
Bombardovanje od strane NATO pakta je pre svega tužni presedan. Agresija je morala da da smisao postojanju jedne do tada odbrambene koalicije da bi bio uspostavljen novi pravni poredak - poredak sile.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner